StoryEditorPolski żywiec

Ernestyn Janeta walczy na trudnym rynku tradycyjnych mięs i zwycięża

12.01.2023., 14:01h
W Lubomi w powiecie wodzisławskim różnorodnością zachwyca przede wszystkim krajobraz. Na tym urokliwym terenie od wielu lat funkcjonuje Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski Ernestyna Janety, którego produkty oparte na recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenie można kupić w sklepach na terenie Śląska i Opolszczyzny.

Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski Ernestyna Janety wielokrotnie nagradzany

Ernestyn Janeta otrzymał w tym roku Złoty Krzyż Zasługi nadany przez prezydenta RP i wręczony podczas gali zorganizowanej z okazji stulecia Izby Rzemieślniczej. To niejedyne odznaczenie w galerii właściciela, gdyż podczas wieloletniej działalności otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia, chociażby na targach Polagra Food oraz przyznawane przez Krajową Izbę Gospodarczą, w tym tytuł Przedsiębiorstwa Fair Play. Jest wśród nich również najważniejsze, honorowe odznaczenie rzemieślnicze Szabla Kilińskiego.

Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski w Lubomi powstał w 1989 roku. Początkowo była to mała ubojnia zatrudniająca zaledwie kilka osób. Właściciel z wykształcenia jest rzeźnikiem, podobnie jak jego ojciec, po którym odziedziczył małą ubojnię. Doświadczenie zdobywał też w innych masarniach. Od samego początku zakład w Lubomi zajmował się również przerobem mięsa i produkcją wędlin. W 1998 roku Ernestyn Janeta wybudował w swoim gospodarstwie chlewnie, które dziś dostarczają ponad 8 tys. tuczników rocznie na potrzeby zakładu. Janetowie utrzymują także około 700...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 03:24