StoryEditorWiadomości rolnicze

Grypa ptaków nie do zatrzymania. Wirus atakuje w kolejnych województwach

17.11.2021., 10:11h
Grypa ptaków jest nie do zatrzymania. Znów pojawiły się kolejne ogniska. Hodowcy załamują ręce, bo bez skutecznych działań rządu, wirus dopadnie większość ferm w Polsce. A rekordowa liczba ognisk ptasiej grypy w tym roku dobitnie świadczy o tym, że pomysłu na walkę z chorobą po prostu nie ma.

15 ognisk grypy ptaków w dwa tygodnie

W tym roku jesienny sezon na grypę ptaków w Polsce rozpoczął się 2 listopada, kiedy to wirusa stwierdzono na dwóch fermach w miejscowości Strusy w powiecie siedleckim, woj. mazowieckie. 

Kolejne ogniska w tym powiecie oraz w sąsiednim powiecie sokołowskim pojawiły się kilka dni później. Chorobę wykryto także w woj. lubuskim, łódzkim i śląskim.

W tym tygodniu pojawiły się kolejne ogniska, wszystkie w stadach kaczek:
  • dwa w miejscowości Gawłowice w gminie Goszczanów, powiat sieradzki, woj. łódzkie.
    Na jednej fermie było 2 267 kaczek hodowlanych, a na drugiej 5 051;
  • w miejscowości Stary Karolew w gminie Koźminek, powiat kaliski, woj. wielkopolskie, gdzie utrzymywano 11 766 kaczek rzeźnych;
  • w miejscowości Chodybki w gminie Koźminek, powiat kaliski, woj. wielkopolskie, gdzie utrzymywano 9 858 kaczek hodowlanych.

Grypa ptaków blokuje eksport mięsa drobiowego

Kolejne ogniska grypy ptaków oznaczają wstrzymanie eksportu drobiu. A przecież niecałe dwa miesiące temu odzyskaliśmy status kraju wolnego od grypy ptaków. Wtedy to Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje w handlu drobiem i mięsem drobiowym o ich uchylenie. 

Teraz znów nie będziemy mogli eksportować, a odzyskanie statusu wolnego może nastąpić dopiero po 28 dniach od ostatniego ogniska.

Niestety, prawdopodobnie utracimy też rynek amerykański. 24 zakłady z Polski miały tam wysłać 31 600 ton drobiu. O tę szansę walczyliśmy przez ostatnie 15 lat…

Wirus HPAI zbiera żniwo także w UE

Grypa ptaków rozkręca się także w UE, między innymi we Włoszech, w Holandii oraz w Niemczech. Ogromne problemy z rosnącą liczbą ognisk HPAI mają obecnie kraje azjatyckie, takie jak Korea Południowa czy Japonia.

Kamila Szałaj,
fot. pixabay.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 10:29