StoryEditorASF

Hodowle świń bez bioasekuracji będą zamykane!

18.02.2020., 19:02h
Wielkopolska Izba Rolnicza, tradycyjnie już, organizuje w poszczególnych powiatach fora rolnicze, podczas których omawiane są najpilniejsze problemy w produkcji rolniczej. 10 lutego rolnicy z powiatu śremskiego zebrali się w sali wiejskiej w Nowieczku, gdzie gorącą dyskusję wywołał temat afrykańskiego pomoru świń.
Do tej pory w województwie wielkopolskim w powiecie wolsztyńskim potwierdzono 110 przypadków ASF. Na terenie powiatu w strefie czerwonej cały czas prowadzone jest poszukiwanie padłych dzików. Poszukiwania odbywały się też na terenie powiatu kościańskiego, ale nie znaleziono tam wirusa. W 2019 roku na terenie powiatu śremskiego odstrzelono 1217 dzików. Dodatkowo odnotowano 39 sztuk padłych lub zabitych w wypadkach komunikacyjnych. W styczniu 2020 r. na terenie 5 z 9 kół łowieckich odstrzelono w powiecie śremskim 298 dzików.

Należy obserwować i zgłaszać wszelkie objawy

Okres inkubacji choroby wynosi 15 dni, więc wprowadzenie w tym czasie chorych zwierząt do chlewni może być przyczyną zawleczenia choroby. Podobnie jak skażona pasza czy woda, dlatego ważne jest zabezpieczenie paszy przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych. Jeśli zielonka, słoma czy pasza pochodzą z obszaru objętego ograniczeniami, czyli ze strefy czerwonej, muszą być składowane w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej 30 dni przed podaniem ich świniom – ostrzegała lek. wet. Aleksandra Olechowska z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Śremie.

Jes...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 21:54