StoryEditorowce

Jak karmić owce, aby uzyskać wysoką jakość jagnięciny?

16.12.2020., 10:12h
Dzięki dotacjom do ras zachowawczych rolnicy mogą zarobić na hodowli owiec. Bez dopłat nie byłoby to takie oczywiste. A czym najlepiej karmić owce i na jakie rasy owiec warto postawić zakładając własną hodowlę?

Bez dopłat do ras zachowawczych hodowla owiec byłaby nieopłacalna?

Chociaż owce to zwierzęta niewymagające pod względem warunków środowiskowych i żywieniowych, to większość ras byłaby skazana na wyginięcie ze względu na brak opłacalności chowu. Dzięki programom wsparcia hodowli ras rodzimych udaje się ochronić stada przed wyginięciem, a rolnicy utrzymują owce na mięso i wełnę. Oczywiście te objęte dopłatami muszą spełniać wymogi stawiane poszczególnym rasom. Chodzi o to, by zachować zwierzęta w czystości rasy.
Gdyby nie dopłaty do ras zachowawczych, większość hodowców owiec pewnie zlikwidowałaby stada. Na wełnie trudno zarobić, a eksport jagniąt też w ostatnich latach wyhamował. Produkcję owiec trudno jest unowocześnić i zmechanizować. Raczej wymaga pracy człowieka, ale od wiosny do późnej jesieni zwierzęta mogą korzystać z pastwiska. Owce bardzo dobrze wykorzystują wszystkie pasze i produkcja może odbywać się w systemie ekstensywnym.

Jakimi paszami najlepiej skarmiać owce?


W żywieniu wykorzystywane są przede wszystkim zboża, ale także kiszonka z kukurydzy, kiszonka z żyta, wysłodki buraczane, marchew lub owoce. ...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. wrzesień 2023 08:35