StoryEditorŚwinie

Jak kwas masłowy wpływa na zdrowie prosiąt?

20.02.2022., 11:02h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
Mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych znalazły zastosowanie w żywieniu zwierząt gospodarskich i są używane głównie do poprawy zdrowotności i wchłaniania składników pokarmowych. W jaki sposób działa? Co odpowiada za jego prawidłowe wchałnianie?

Monogliceryd kwasu masłowego jako składnik błon śluzowych stymuluje odbudowę komórek kosmków jelitowych oraz ich wzrost. Poprzez wydłużenie pojedynczych kosmków oraz zwiększenie ich ilości na powierzchni jelit możliwe jest lepsze wykorzystanie składników dostarczonych z paszą.

Ważnym czynnikiem warunkującym dobre wyniki produkcyjne jest odpowiednio rozwinięty przewód pokarmowy. Za prawidłowe wchłanianie składników odpowiadają właściwie wykształcone kosmki jelitowe pokrywające powierzchnię jelit. Niedorozwój tych struktur jest przyczyną niskich przyrostów oraz upadków prosiąt, co w konsekwencji powoduje straty ekonomiczne w czasie całego tuczu. Jedną z przyczyn problemów jest brak naturalnej flory bakteryjnej u prosiąt, która korzystnie wpływa na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Jednocześnie uniemożliwia zasiedlanie i rozprzestrzenianie się w jelitach bakterii chorobotwórczych, których obecność zwiększa podatność na zakażenia i zaburzenia trawienia.

Zwłaszcza w okresie poodsadzeniowym występuje spadek odporności, który także przyczynia się do rozwoju patogenów. Konieczne jest wówczas podawanie dodatków paszowych stymulującyc...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. wrzesień 2023 12:09