StoryEditorHodowla zwierząt

Jak naturalnie można leczyć zwierzęta hodowlane?

31.10.2022., 11:10h
Ograniczanie stosowania antybiotyków oraz wprowadzony zakaz używania leczniczego tlenku cynku wpisują się w trend zapewnienia produkcji dobrej jakości mięsa. Jednocześnie trzeba uwzględniać zdrowie zwierząt, a także ich dobrostan, a żywienie wpływa na oba te aspekty chowu trzody chlewnej.

Woda doskonałym nośnikiem podawania dodatków paszowych i suplementów żywieniowych zwierzętom

Podczas konferencji w Pawłowicach koło Leszna, oprócz metod zapobiegania chorobom poprzez szczepienia – o czym pisaliśmy w poprzednim numerze – poruszano także kwestie związane z odpowiednim żywieniem świń, zwłaszcza prosiąt odsadzonych. Nabrało to szczególnego znaczenia po wycofaniu leczniczego tlenku cynku z pasz. Jak mówiła dr Naiana Einhardt Manzke z Brazylii, reprezentująca firmę AHC, stosowana od zawsze metoda używania podobnych pasz i tych samych porad we wszystkich gospodarstwach musi być w związku z tym zmieniona, a jej miejsce powinno zająć podejście indywidualne.

By zmniejszyć zużycie antybiotyków i konieczność leczenia świń, można rozważyć alternatywne sposoby podawania dodatków paszowych – przede wszystkim z wodą. Prosięta nie zawsze będą jeść wystarczającą ilość paszy, ale zazwyczaj będą pobierać wodę, co można także stymulować przez obecność w niej olejków eterycznych.

Woda jest niezbędna żywieniowo, a zwierzęta przyjmują ją w większej ilości i częściej niż paszę. Zwłaszcza w przypadku choroby nadal będą...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 15:20