StoryEditorASF

Jak skutecznie przeprowadzić dezynfekcje przeciwko wirusom?

29.06.2020., 14:06h
Kluczowe w zapobieganiu afrykańskiemu pomorowi świń jest przestrzeganie szczegółowych procedur związanych z prawidłowym stosowaniem dezynfekcji. Musi ona być poprzedzona mechanicznym oczyszczeniem powierzchni, a następnie jej umyciem przy użyciu środków zmiękczających i detergentów, które redukują napięcie powierzchniowe, co ułatwia oczyszczanie.
Preparaty dezynfekujące stanowią podstawę ochrony przed ASF i są konieczne w spełnianiu wymogów programu bioasekuracji. Ogromne znaczenie ma to, aby zastosowany środek do dezynfekcji zachowywał skuteczność przy rekomendowanych minimalnych stężeniach i czasie kontaktu w różnych zakresach temperatur. Jednak nawet najlepszy dezynfektant okaże się nieskuteczny, jeżeli zostanie zastosowany w sposób niewłaściwy. Podczas codziennego uzupełniania mat czy pojemników ze środkiem dezynfekcyjnym istotna jest ich czystość. Należy usunąć brud i zanieczyszczenia i wymienić ich zawartość. Maty z gąbki często są zbyt suche i przez to nie gwarantują odpowiedniego odkażenia.

Dezynfekcja kluczowa w walce z ASF

Środek dezynfekcyjny ma szansę skutecznego zadziałania dopiero wtedy, gdy po namoczeniu, oczyszczeniu i umyciu powierzchnia zostanie wysuszona. Przy zbyt szybkim rozpoczęciu dezynfekcji powierzchnie mogą być jeszcze mokre, co spowoduje rozcieńczenie roztworu odkażającego, należy więc się upewnić, że są one suche. Sam zabieg dezynfekcji jest ostatnim etapem procesu. Dotyczy to również środków transportu.

Kierowca za każdym razem powinien wyczyścić i zdezynfekować ciężarówkę. Jednak jest to dość uciążliwe i nie zawsze wykonywane wystarczająco dobrze. Po czyszczeniu i dezynfekcji samochód należy zostawić, aby był zupełnie suchy.

Ważnym elementem przygotowania do dezynfekcji jest usuwanie z powierzchni tzw. biofilmu, czyli zbioru bakterii, wirusów i grzybów formujących warstwę na podłożu z wielocukrów będących produktami ich przemiany materii. Drobnoustroje te znajdują się pod cienką warstwą zbudowaną przede wszystkim z pozostałości tłuszczu. W wielu gospodarstwach czyszczenie odbywa się tylko wodą, co nie usunie biofilmów i niepotrzebnie ponosimy tylko koszt zużycia wody i marnujemy czas.

Czasami czeka się zbyt długo przed spłukaniem środka myjącego, dlatego piana wysycha i trudno jest ją usunąć, co w niektórych przypadkach bardziej chroni, niż niszczy biofilm. Nie należy zapominać o obszarach trudno dostępnych. Zabrudzenia należy spłukiwać wodą pod średnim ciśnieniem – zbyt wysokie spowoduje rozbicie zanieczyszczeń, a nie ich usunięcie. Przy wyborze produktu do dezynfekcji należy zwrócić uwagę, aby wykazywał skuteczne działanie przeciwko ASF.

 Odkażanie obuwia powinno odbywać się dopiero po jego oczyszczeniu i umyciu, co ułatwiają specjalne urządzenia
  •  Odkażanie obuwia powinno odbywać się dopiero po jego oczyszczeniu i umyciu, co ułatwiają specjalne urządzenia

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Dominika Stancelewska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 05:01