StoryEditordrób

Jak świeże powietrze i temperatura wpływają na nieśność kur?

14.01.2020., 15:01h
To naturalne że w okresie zimowym spada nieśność kur. Kury to zwierzęta, które na mniejszy dostęp do naturalnego światła i spadek temperatury reagują pogorszeniem produkcyjności. Z kolei wysoka wilgotność w kurniku przekłada się na wyższą zachorowalność ptaków. Można jednak temu zapobiec poprzez zapewnienie kurom odpowiednich warunków utrzymania, szczególnie wtedy kiedy przez większość czasu muszą przebywać w kurniku.

Niezbędna jest odpowiednia wentylacja

Gdy ptaki pozostają w zamknięciu, ograniczone możliwości wentylacji i krótki dzień świetlny sprzyjają problemom zdrowotnym i pogorszeniu produkcyjności. Jeśli zagęszczenie będzie zbyt duże, grozi to brakiem świeżego powietrza oraz wzrostem wilgotności powietrza i ściółki, co jest przyczyną wyższej zachorowalności i upadków. Słaba wentylacja powoduje nie tylko wysoką wilgotność w budynku, ale także zwiększenie stężenia amoniaku. Działa on drażniąco na organizm i wszystkie jego układy i może powodować wzrost agresywności, pterofagię, a nawet kanibalizm.

Nadmierna wilgotność w budynkach powoduje osadzanie się pary wodnej na ścianach, stropie i piórach ptaków. Pierze traci właściwości izolacyjne, co prowadzi do zwiększenia liczby zachorowań. Mokra ściółka i wilgotne powietrze przy utrudnionej wentylacji znacznie pogarszają warunki bytowania ptaków, a co za tym idzie – ich wyniki produkcyjne. Zaleca się, aby codziennie rozścielać na całej powierzchni kurnika cienką warstwę świeżej ściółki.

Ptaki, ze względu na intensywną przemianę materii i dużą produkcję metabolitów, ma...
Pozostało 66% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. grudzień 2024 21:11