CielakiEnvatoelements
StoryEditorTrojaczki z Wielkopolski

Krowa z Wielkopolski urodziła trojaczki! Jakiej są płci?

31.08.2023., 18:30h
W wielkopolskiej wsi Ujazd – Huby niedaleko Grodziska Wielkopolskiego przyszły na świat trojaczki po buhaju Danko Wild. Jak się okazało, to nie pierwszy taki poród w tym gospodarstwie.

Mnogie ciąże krów w gospodarstwie Kaczmarków

26 sierpnia 2023 r. Marika i Przemysław Kaczmarkowie prowadzący swoje gospodarstwo we wsi Ujazd – Huby, przywitali na świecie troje cieląt i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ich matką jest jedna krowa! Małżeństwo przyznaje, że jest to już drugi przypadek mnogiego porodu w ich oborze, a gospodarstwo było prowadzone nie tylko przez ojca Przemka, ale również jego dziadka.

Jakiej rasy jest krowa, która urodziła trojaczki w Wielkopolsce?

Krowa, która urodziła trojaczki w gospodarstwie Kaczmarków, ocieliła się 3 raz. Jej ojcem był buhaj Herimont ET, natomiast ojcem cieląt, które urodziła, czyli 2 byków i 1 jałówki jest buhaj Danko Wild. Inseminator odpowiedzialny za zapłodnienie krowy stwierdził, że w swojej 20-letniej karierze dopiero po raz 3 widział potrójną ciążę.

Ciąże wielopłodowe u krów

Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt, które jako pierwsze poinformowało o radosnej nowinie, stwierdziło, że aktualnie szacunkowe dane wskazują, że ciąże bliźniacze stanowią ok. 5% wszystkich porodów u krów, a tylko 1% to ciąże, z których na świat przychodzą trojaczki.

Mnoga ciąża obciążeniem dla krowy

W związku z rzadkim występowaniem u krów ciąż mnogich warto zwrócić uwagę na fakt, że zwierzę jest poddawane znacznemu wysiłkowi, w związku z czym wymaga opieki i odpowiedniej diety, by zapobiec chorobom metabolicznym. Jednak jak wskazują fotografie, właścicielom nie będzie brakowało energii do pracy przy nowych członkach stada.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: WCHiRZ

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 02:45