OwceCanva
StoryEditorOwce

Kto ma owce ten ma... biedę. "Rolnicy oddają je za darmo"

23.11.2023., 13:30h
W Australii jest za dużo owiec, przez co rolnicy otrzymują za nie niskie wynagrodzenie. Owczarze publikują ogłoszenia, w których zapraszają do odbioru zwierząt za darmo. Jak do tego doszło?

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, to nagromadzenie liczby owiec w Australii jest skutkiem obfitych opadów deszczu w regionach kraju, w których hodowane są te zwierzęta, czyli Nowej Południowej Walii i Wiktorii. Wysokie nawodnienie sprzyjało wzrostowi traw na pastwiskach, gdzie pasły się owce, dzięki czemu powstawały idealne warunki do ich wzrostu i rozmnażania. Teraz zwierząt jest zbyt dużo, a rolnicy tracą na ich sprzedaży.

O ile spadły ceny baraniny w Australii?

Jak poinformowała amerykańska telewizja CNBC, nadmiar baraniny w Australii przyczynił się do spadku cen skupu. Aktualnie spadek cen baraniny wynosi 70%, co daje 1,23 USD/kg, czyli 4,92 zł/kg. Sprzyjające warunki atmosferyczne sprawiły, że stada owiec w Australii osiągnęły łączną liczbę 78,75 mln szt. Jak podaje analityk Meat and Livestock Australia, na którego wyliczenia powołuje się CNBC, jest to wynik najwyższy od roku 2007.

Nadpodaż zwierząt przyczyniła się do spadku opłacalności

Zwiększona liczebność stad owiec przyczyniła się do spadku cen skupu przez co rolnicy zaczęli sięgać do zysków, które zgromadzili, kiedy 3 lata temu ceny baraniny osiągnęły rekordowy poziom. Aktualnie rolnicy karmią ogromne stada, a prognozy pogody nie są optymistyczne.

Ogromne stada owiec w Australii nie będą miały co jeść

W hodowli owiec w Australii bardzo ważna jest pogoda. Jak podaje Australijskie Biuro Meteorologiczne, prognozy na przyszłość nie wróżą nic dobrego dla owczarzy. Rolnicy mają za sobą najbardziej suchy wrzesień w historii kraju. Meteorolodzy nie przewidują jednak poprawy i ich zdaniem kolejne miesiące będą suche oraz gorące. Brak opadów deszczu z pewnością przełoży się również na spadek dostępności pasz. Negatywna prognoza jest po niskich cenach skupu drugim czynnikiem skłaniającym rolników do zmniejszenia hodowli.

Dlaczego australijscy rolnicy oddają owce za darmo?

Australijscy rolnicy ogłaszają, że chcą oddać owce za darmo dlatego, że nie mogą sprzedać ich do rzeźni. Powodem są zapasy baraniny czekające na przetworzenie, które również są skutkiem nadmiernego rozmnażania się owiec.

Jak nadpodaż przełoży się na ceny baraniny na świecie?

Jak podkreśla CNBC, Australia jest jednym z czołowych producentów i eksporterów mięsa baraniego, a jego nadpodaż przełożyła się na obniżenie światowych cen hurtowych. Co ciekawe, niskie ceny baraniny w skupach nie odzwierciedlają sytuacji w sklepach, gdzie wciąż jest ona droga, jedynie pojedyncze sieci obniżyły ceny produktów. Widoczny jest również wzrost eksportu baraniny, który w październiku br. osiągnął rekordowy poziom. Zdaniem ekspertów w niedalekiej przyszłości zarówno na rynku australijskim, jak i na innych kontynentach ceny baraniny w sklepach powinny się zmniejszyć. Owczarze coraz częściej decydują się na rezygnację z krycia owiec w celu obniżenia kosztów produkcji, co może doprowadzić do przejścia nadpodaży w niedostateczną podaż.

image

Oprac. Justyna Czupryniak

źródło: CBNC.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 02:02