StoryEditorASF

Odkażanie samochodów bardzo ważne w walce z ASF

21.07.2020., 09:07h
W zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń kluczowe znaczenie ma minimalizowanie przenoszenia patogenów podczas przemieszczania zwierząt i wykorzystania środków transportu. Samochody i kierowcy stanowią jedno z najważniejszych zagrożeń bezpieczeństwa biologicznego w produkcji trzody chlewnej.
Chociaż technologie odkażania ciężarówek i przyczep są coraz lepsze, rolnicy zawsze muszą zakładać, że każdy wjazd samo-chodu na teren gospodarstwa stwarza ryzyko przeniesienia patogenów, w tym groźnego wirusa ASF. Zgodnie z przepisami, wszystkie pojazdy do transportu zwierząt muszą być czyszczone i dezynfekowane za każdym razem, gdy świnie są rozładowywane w rzeźniach, gospodarstwach i punktach skupu. Nie ma jednak konkretnych wytycznych, jak to zrobić. Ten ważny element bioasekuracji jest często niedoceniany w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób.

Dlatego ustalenie skutecznych metod mycia i odkażania samochodów ma kluczowe znaczenie – zarówno dla zwiększania świadomości, jak i monitorowania środków transportu. Tym bardziej że sami rolnicy też wykorzystują różnego typu pojazdy i przyczepy, w tym do przewozu zwierząt czy surowców paszowych.

Dokładna kontrola przyczep do transportu zwierząt

Najczęstszy błąd w standardowych procedurach dotyczących higieny środków transportu wiąże się niemal zawsze ze skupieniem się wyłącznie na procesie odkażania i przekonaniu, że stosowanie samego środka dezynfekującego może usunąć i odkazić resz...
Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 06:39