System QMP jest dobrowolnym, otwartym i zrównoważonym systemem produkcji żywca i mięsa wołowego, które cechuje się wysoką jakością.Pixabay
StoryEditorPieniądze dla rolników

Dopłaty do opasu bydła w systemie QMP. Jakie stawki?

20.03.2024., 10:00h
Wszyscy hodowcy bydła mięsnego, którzy przystąpili do systemu QMP (Quality Meat Program), mogą ubiegać się o dopłaty w ramach ekoschematu "Dobrostan zwierząt". O jakie pieniądze i do kiedy mogą wnioskować rolnicy?

Jakie dopłaty w ramach ekoschematów przysługują rolnikom w systemie QMP?

Hodowcy bydła mięsnego, którzy przystąpili do systemu QMP mogą ubiegać się o dopłaty w wysokości 250 zł do krowy mamki i 133 zł do opasa w ramach ekoschematu "Dobrostan zwierząt". Pieniądze mają zachęcać rolników do obejmowania swoich stad certyfikatem QMP i produkcję wysokojakościowej wołowiny. W dopłatach został zniesiony limit dla dużych gospodarstw – powyżej 150 DJP.

Aby skorzystać ze wsparcia, hodowcy muszą złożyć wniosek w jednej z czterech jednostek certyfikujących, następnie przejść audyt i otrzymać certyfikat QMP. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie zwierząt do ekoschematu "Dobrostan zwierząt" do 15.05.2024 r. Wysokość przyznanej dopłaty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynosić będzie:

  • 130 zł x liczba bydła w opasie QMP
  • 250 zł x liczba mamek QMP

Od tego roku hodowcy, którzy prowadzą opas bydła mlecznego oraz ich mieszańców także mogą przystępować do systemu QMP. Szczegółowe wymogi objęcia bydła programem QMP zostały opisane w załączniku: Standardy-QMP_Wydanie-VII.pdf (pzpbm.pl)

Czym jest System QMP?

System QMP jest dobrowolnym, otwartym i zrównoważonym systemem produkcji żywca i mięsa wołowego, które cechuje się wysoką jakością.

Producent żywca wołowego, który przystępuje do systemu QMP, musi spełniać zasady doboru zwierząt, określonych metod utrzymania, dobrostanu oraz żywienia, a ponadto rozwijać swoje gospodarstwo w sposób zrównoważony. Efektem tych działań, jest uzyskanie mięsa wołowego o znacznie wyższej jakości handlowej i kulinarnej od standardowej wołowiny na polskim rynku.

Kamila Dłużewicz

Czytaj więcej: Dobrostan zwierząt: jeszcze w marcu rolnicy muszą złożyć ważne dokumenty do ARiMR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 09:09