W ramach ekoschematu ”Dobrostan zwierząt”, hodowcy mogą otrzymać po 250 zł do każdej krowy mamki i 130 zł do każdego opasa.Unsplash
StoryEditorDopłaty dla hodowców bydła

Nawet 250 zł dopłat do bydła mięsnego. Do kiedy ARiMR przyjmuje wnioski?

04.04.2024., 12:30h
Rolnicy, utrzymujący bydło opasowe, mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku o dodatkowe dopłaty w ramach ekoschematu "Dobrostan zwierząt". Kto i do kiedy może ubiegać o wsparcie?

Rolniku! To ostatni dzwonek na złożenie wniosku o dopłaty do bydła mięsnego

W ramach ekoschematu "Dobrostan zwierząt", hodowcy mogą otrzymać po 250 zł do każdej krowy mamki i 130 zł do każdego opasa. Od tego roku dopłatami objęte są także opasy ras mlecznych i ich mieszkańców użytkowanych w typie mięsnym.

Hodowcy, którzy chcą ubiegać się o dopłaty, muszą najpierw zdobyć certyfikat QMP, a następnie uwzględnić to we wniosku o dopłaty bezpośrednie i obszarowe w ARiMR. Gotowe wnioski należy złożyć w Agencji do 15 maja 2024 r.

Wysokość dopłat wynosić będzie:

  • 130 zł x liczba bydła w opasie QMP
  • 250 zł x liczba mamek QMP

Kto może ubiegać się o dodatkowe pieniądze?

Aby skorzystać ze wsparcia, hodowcy muszą złożyć wniosek w jednej z czterech jednostek certyfikujących, następnie przejść audyt i otrzymać certyfikat QMP. Płatności należą się do zwierząt, które będą objęte certyfikatem i utrzymywane minimum 120 dni w gospodarstwie w systemie QMP (nie ma tu wymogu spełnienia tej praktyki dla wszystkich zwierząt z danej grupy użytkowej).

Dla uczestników systemu QMP, podobnie jak dla gospodarstw ekologicznych, został zniesiony limit dla dużych gospodarstw, czyli o certyfikat QMP mogą starać się również właściciele stad większych niż 150 DJP.

Czym jest system jakości QMP?

System QMP potwierdza wysoką jakość polskiej wołowiny. Jest dobrowolnym, otwartym i zrównoważonym systemem produkcji żywca i mięsa wołowego. Już teraz objęcie stada systemem QMP (Quality Meat Program) gwarantuje hodowcom uzyskanie dodatkowych dopłat, natomiast zakłady mięsne sygnalizują, że znak QMP pozwoli w niedalekiej przyszłości uzyskiwać lepsze ceny żywca wołowego.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 08:30