Chiny zniosły zakaz importu polskiej wołowiny.arch.
StoryEditorZakaz importu wołowiny zniesiony

WAŻNE dla hodowców bydła. Eksport polskiej wołowiny może gwałtownie wzrosnąć

16.06.2023., 12:08h
Po wielu latach starań Chiny otworzyły swój rynek na polską wołowinę. Ponieważ potrzebują dużej ilości dobrej jakości mięsa, jest szansa, że nasz eksport mocno wzrośnie.

Chiny zniosły zakaz importu polskiej wołowiny. Na tamtejszy rynek znów może trafiać polska wołowina bez kości od zwierząt w wieku poniżej 30 miesięcy. Zgodę w tej sprawie wydała Chińska Generalna Administracja Celna.

- Mamy to!!! Chiny opublikowały dzisiaj informację, że zniosły zakaz importu z Polski wołowiny bez kości ze zwierząt do 30 miesięcy. Ten sukces to efekt wspólnych działań ministerstwa rolnictwa, inspekcji weterynaryjnej i branży. Jednak bez działań dyplomatycznych Kancelarii Prezydenta nie byłoby to możliwe - poinformował Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Kiedy polska wołowina pojedzie do Chin?

Kiedy dokładnie polska wołowina trafi na chińskie stoły? Tego jeszcze nie wiadomo. Chiński audyt polskiego sektora wołowego zakończył się pod koniec kwietnia tego roku. Teraz dopiero ruszy procedura zatwierdzania poszczególnych zakładów mięsnych do eksportu. Obecnie sprzedażą mięsa wołowego i przetworów do Chin zainteresowanych jest 39 polskich zakładów.

Jak informuje Związek Polskie Mięso w biuletynie „Mięsne Fakty”, by pomóc polskim przedsiębiorstwom produkującym żywność w rejestracji w chińskim systemie Rejestracji Przedsiębiorstw Importujących Żywność, Główny Inspektorat Weterynarii przygotował poradnik pt. „Instrukcja obsługi systemu CIFER Single Window – Chiński System Rejestracji Przedsiębiorstw Importujących Żywność (przedsiębiorstwa zagraniczne)”. Jest on dostępny w polskiej i angielskiej wersji językowej i można go pobrać ze strony internetowej GIW.

Dlaczego Chiny zakazały importu polskiej wołowiny?

Chiny wprowadziły zakaz importu polskiej wołowiny w związku z pojawieniem się u bydła w Polsce encefalopatii gąbczastej, czyli choroby szalonych krów. Jednak już od 6 lat Polska ma status kraju o znikomym ryzyku BSE.

Eksport polskiej wołowiny może mocno wzrosnąć

Dla rolników produkujących bydło mięsne otwarcie chińskiego rynku to bardzo dobra wiadomość, bo oznacza, że eksport polskiej wołowiny może mocno wzrosnąć. Chiny potrzebują dużych ilości dobrej jakości wołowiny, a popyt na nią rośnie z roku na rok. Jak wylicza „Rzeczpospolita”, w 2018 roku import wołowiny do Państwa Środka wyniósł 1,039 mln ton. Z kolei na koniec 2022 roku było to już 2,69 mln ton.

Polska wołowina trafi także do Wietnamu?

Dodatkowo dobre informacje płyną z ministerstwa rolnictwa. Finalizowane są procedury dostępowe dla polskiej wołowiny na rynek wietnamski.

Izrael zwiększy import polskiej wołowiny?

Zainteresowanie zwiększeniem importu mięsa wołowego z Polski wyraził też Izrael. Niewykluczone, że pojedzie tam także nasze mrożone mielone mięso wołowe - resort rolnictwa czeka na potwierdzenie warunków importu do Izraela.

Rośnie eksport polskiej wołowiny. Kto jest głównym odbiorcą?

Nasza wołowina staje się coraz popularniejsza na rynkach eksportowych. Od stycznia do marca 2023 roku, w ujęciu rok do roku, wartość eksportu mięsa wołowego wzrosła o ok. 11 proc. do 548,3 mln euro (495,7 mln euro w 2022 r.), zaś sprzedaż była większa o ponad 9,0 proc. i wyniosła 100,1 tys. ton (91,5 tys. ton w 2022 r.).

Obecnie Polska wołowina i produkty z tego mięsa są eksportowane na 84 rynki. Jej odbiorcami są przede wszystkim kraje unijne, jak: Włochy, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania.

- Wysyłamy tam głównie mięso. O wiele mniejsze znaczenie mają tutaj mięso mrożone oraz przetwory – mówił w kwietniu podczas Wielkopolskiego Forum Wołowiny Jakub Olipra, starszy ekonomista z Banku Credit Agricole.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 14:16