StoryEditorrolnictwo na luzie

Owce przez 12 dni chodziły w kółko. Jaka może być przyczyna tego nietypowego zachowania?

30.11.2022., 10:11h
Pewien rolnik z Mongolii Wewnętrznej w Chinach zadziwił Internet, kiedy poinformował o przedziwnym zachowaniu swoich zwierząt. Jedno z jego owczych stad zaczęło chodzić w kółko. Trwało to aż 12 dni. W czym szukać przyczyny tego dziwnego zachowania zwierząt?

Spekulacje na temat tajemniczej choroby owiec

Zawsze uważano, że owce to zwierzęta bardzo przewidywalne, jednak tym razem okazało się, że nie musi być to normą. Doniesienia chińskiego hodowcy tych zwierząt na temat zachowania jednego z jego stad wstrząsnęły całym światem. Na początku listopada rolnik zauważył, że kilka owiec z jednej zagrody zaczęło chodzić w kółko. Po krótkim czasie do kręgu zaczęły dołączać kolejne owce. W końcu nietypowa anomalia objęła całe stado, a dziwny spacer zwierząt zakończył się dopiero po 12 dniach.

Jak informują właściciele gospodarstwa, mimo, że na farmie znajdują się 34 zagrody dla owiec, tylko w jednej z nich zwierzęta zachowywały się w ten sposób. Pojawiły się spekulacje, że nietypowe zachowanie tego stada, może być spowodowane chorobą bakteryjną zwaną listeriozą - znaną również jako "choroba krążąca".

Jednakże listerioza zwykle powoduje śmierć zarażonych zwierząt w ciągu 48 godzin. Trudno więc ten przypadek tak wyjaśnić, bo owce chodziły w kółko przez 12 dni.

Czym jest listerioza? To choroba zakaźna ludzi i zwierząt

Listerioza (łac. Listeriosis) to choroba zakaźna zwierząt i ludzi zaliczana do zoonoz, czyli chorób, których rezerwuarem są zwierzęta. Choroba jest wywoływana przez Gram-dodatnie i względnie beztlenowe pałeczki Listeria monocytogenes. Jest szeroko rozpowszechniona w środowisku (zanieczyszczając glebę, wodę, rośliny, kiszonki) i dość łatwo atakuje kolejne gatunki, m.in. owce, świnie, bydło, konie, zające, króliki, kury, świnki morskie, szynszyle. Ludziom obecnie zagraża 13 odmian serologicznych gatunku Listeria monocytogenes. Jednakże na razie nie musimy obawiać się innych gatunków z rodzaju Listeria.

Bakterie mogą przenosić się przez skażoną żywność, glebę czy odchody zwierząt. Powodują głównie objawy ze strony układu nerwowego. Pojawia się depresja, utrata apetytu, gorączka, częściowy paraliż i zaburzenia krążenia.

W Polsce na listeriozę zapadają najczęściej przeżuwacze, a więc bydło, owce, kozy. Ma to miejsce głównie w okresie zimowo-wiosennym (grudzień–maj) i jest związane z żywieniem kiszonkami zanieczyszczonymi przez ww. bakterię L. monocytogenes.

Co spowodowało, że owce zaczęły krążyć?

Naukowcy zauważyli, że w przypadku tego stada problem może dotyczyć psychologii zwierząt.

Jako że owce są zwierzętami stadnymi, które podążają za innymi osobnikami i powielają te zachowania jakie pojawiają się w danym stadzie. Wynika to z naturalnego instynktu, który zwiększa szanse na przetrwanie i ochronę przed drapieżnikami.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. screen z YT

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 12:39