StoryEditorCielęta

Podawanie ciepłej wody zmniejsza stres odsadzeniowy u cieląt

24.07.2019., 10:07h
Odsadzenie cieląt od matek najczęściej odbywa się jesienią, gdy zwierzęta schodzą z pastwisk, a odsadzane sztuki są w wieku  6–8 miesięcy. To, w jaki sposób odsadzimy cielęta ma duży wpływ na ich zdrowotność, kondycję i wyniki dalszego opasu.

Ciepła woda zastąpi mleko

Ważne jest, aby w wyniku odsadzenia zwierzęta przeżyły jak najmniejszy stres. Efektem źle przeprowadzonej separacji młodych zwierząt od mamek, może być spadek apetytu, problemy ze zdrowiem oraz najbardziej widoczna i słyszalna wokalizacja. Aby zmniejszyć stres u cieląt, można podawać im po odsadzeniu ciepłą wodę. Takie pójło ma być zastępstwem mleka. Znam hodowców, którzy w wodzie rozrabiają niewielkie ilości preparatu mlekozastępczego i efekt jest jeszcze lepszy. Taki zabieg może zmniejszyć wokalizację nawet trzykrotnie. Cielęta mniej muczą, co oznacza, że stres związany z odsadzeniem jest mniejszy. Warto więc spróbować tej prostej metody.

Łagodne odsadzanie od mamki

Innym sposobem zmniejszenia stresu podczas odłączania cieląt od mamek jest zastosowanie odsadzania dwuetapowego. Polega ono na zastopowaniu karmienia cieląt przez mamki, przy jednoczesnym pozostawieniu zwierząt ze sobą. Można to osiągnąć m.in. poprzez założenie na wymię krowy specjalnego ochraniacza, który uniemożliwi cielęciu pobieranie mleka.

Inną metodą jest podawanie krowom w iniekcji hormonów, które mają zakończyć laktację. Mniej inwazyjną metodą, która jednocześnie wydaje się prostsza jest zastosowanie antyssacza. Jest to urządzenie podobne do tych, które są używane w celu zapobiegania samo zdajania się krów mlecznych. Z tą jednak różnicą, że nie powoduje on bólu u mamki (nie posiada kolców).

Andrzej Rutkowski
Zdjęcie: Unsplash
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 12:39