StoryEditorWiadomości rolnicze

Prędzej dziki same wyzdychają na ASF

04.06.2021., 11:06h
Na prośbę rolników z powiatu wolsztyńskiego i Stowarzyszenia Rolnicy PWL, których sytuację opisywaliśmy w numerze 21. „Tygodnika”, w Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowano spotkanie ze służbami odpowiedzialnymi za zwalczanie afrykańskiego pomoru świń. Rolnikom zależy, aby Inspekcja Weterynaryjna w województwie lubuskim wdrożyła działania, które w Wielkopolsce ograniczyły rozprzestrzenianie się wirusa, i zredukowała populację dzików.
Lubuska wojewódzka lekarz weterynarii nie pojawiła się osobiście na spotkaniu, ale online odniosła się do kwestii zwalczania afrykańskiego pomoru świń i przedstawiła działania podejmowane w walce z chorobą.

– Uzyskujemy informacje z Głównego Inspektoratu Weterynarii, iż mamy szansę na zniesienie strefy niebieskiej w naszym powiecie dopiero, kiedy sytuacja z dzikami w województwie lubuskim zostanie opanowana. Dlatego chcieliśmy się spotkać, prosić o pomoc i dowiedzieć się, co można jeszcze zrobić, ponieważ dostajemy informacje o tym, że dziki grasują po lasach, leżą padłe niepozbierane sztuki. Nasza gmina produkuje rocznie 150–200 tys. świń i rolnicy ponoszą ogromne straty przez to, że są w strefie. W powiecie wolsztyńskim od czerwca ubiegłego roku nie odnotowano przypadku ASF u dzika – rozpoczął spotkanie Wiesław Rosiński reprezentujący Stowarzyszenie Rolnicy PWL, rolnik z Godziszewa w gminie Siedlec.
 
W jego opinii nie ma woli poprawy sytuacji, a jako przykład podał dyskusję ze spotkania z powiatowym lekarzem weterynarii w Świebodzinie.
 
– Są koła łowieckie i służby weterynaryjne, z którymi naprawdę da się współpracować, ...
Pozostało 92% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 23:27