StoryEditorWystawy Zwierząt Hodowlanych

Rugia i Herkules najlepszymi końmi na Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie

23.07.2019., 11:07h
Podczas XXVI Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie w szranki stanęły konie zimnokrwiste. Superczempionem wystawy wśród ogierów został Herkules Stanisława Moczulskiego z miejscowości Żery Pilaki, a najlepszą klaczą pokazu – Rugia SA Andrzeja Ślepowrońskiego z miejscowości Ostrówki.
W skład komisji sędziowskiej weszli: Adam Domżała, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Koni w Olsztynie – przewodniczący, Marek Niewiński, dyrektor Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku, i Jacek Hebda, dyrektor Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Warszawie Oddział Radom. Komisja oceniła 20 koni zimnokrwistych prezentowanych w 4 grupach:
  • klacze sokólskie,
  • klacze polski koń zimnokrwisty,
  • ogiery sokólskie i
  • ogiery rasy polski koń zimnokrwisty.

Bora najpiękniejszą z klaczy sokólskich

W kategorii klaczy sokólskich zwyciężyła gniada Bora Zbigniewa Słowikowskiego z Tykocina, która została wiceczempionką wystawy. Jest ona córką klaczy Bobesa po Goldzie i ogiera Bajer po Vigorze. Bora prezentowana była razem z przychówkiem – kasztanowatym 5-miesięcznym ogierkiem po Samuraju.
Bora uzyskała 39,5 pkt. Jest to klacz ze wspaniałą, głęboką i szeroką kłodą. Jej wysokość w kłębie wynosi 160 cm, obwód klatki piersiowej to 235 cm, a obwód nadpęcia – 25,5 cm. Klacz przy ogromnej masie wynoszącej około 900 kg jest dość sucha. Tak powinny wyglądać klacze sokólskie. Zbigniew Słowikowski zajmuje się hodowlą koni z dziada pradziada. Jego dziadek z braćmi służył w kawalerii. Hodowca posiada obecnie 27 klaczy hodowlanych z czego 17 bierze udział w programie ochrony zasobów genetycznych. W gospodarstwie znajduje się punkt kopulacyjny z 3 ogierami kryjącymi. Jest to jeden z nielicznych punktów, gdzie liczba krytych klaczy przekracza 100 sztuk – powiedział sędzia Marek Niewiński.


Ogier Herkules Stanisława Moczulskiego
  • Ogier Herkules Stanisława Moczulskiego

Rugia SA superczempionką wśród klaczy PKZ

Superczempionka Rugia SA zwyciężyła w kategorii klaczy polski koń zimnokrwisty, uzyskując 42 pkt. Jest córką Rewii po Hornosie i ardena francuskiego Ugo Du Bourbeau. Rugia SA prezentowana była z 4-miesięczną klaczką po Bajardzie.

Rugia SA ma 163 cm w kłębie, obwód klatki piersiowej wynosi 235 cm, a obwód nadpęcia 27 cm. Jest to klacz o większych gabarytach od najlepszej klaczy sokólskiej. Same wymiary świadczą o tym, że konie rasy polski koń zimnokrwisty są bardziej kalibrowe, o większej kościstości i wyższe od koni sokólskich. Klacz ta dobrze prezentuje się w stępie i kłusie – wyjaśniał Marek Niewiński.

Rdest najpiękniejszym ogierem wśród koni sokólskich

Najlepszym ogierem sokólskim i wiceczempionem wystawy został Rdest Jerzego Kondratiuka z Ciełuszek, który uzyskał 85 pkt. Jest synem klaczy Runia po Baksie i Ikara po Atlasie. To ogier w nowoczesnym typie koni sokólskich o przepięknej głowie i szyi, o wysokości w kłębie 164 cm, obwodzie klatki piersiowej 240 cm i obwodzie nadpęcia 27 cm. Jerzy Kondratiuk posiada stado liczące 28 klaczy.

Klacz Rugia SA Andrzeja Ślepowrońskiego
  • Klacz Rugia SA Andrzeja Ślepowrońskiego


Herkules - najlepszy ogier wystawy

Najpiękniejszym ogierem rasy polski koń zimnokrwisty i zarazem najlepszym ogierem wystawy został Herkules – syn Hołubli po Basterze i Granera po Ankarze. To koń masywniejszy od Rdesta. Wspaniała głowa i szyja są harmonijnie połączone z doskonałą kłodą. Jego wysokość w kłębie wynosi 166 cm, obwód klatki piersiowej – 260 cm, a obwód nadpęcia – 34 cm.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 18:40