StoryEditorŚwinie

"Akademia prosiąt" na pomagać w uzyskaniu większej efektywności chowu świń

28.02.2023., 11:02h
Przy prowadzeniu coraz bardziej wyspecjalizowanej produkcji trzody chlewnej ważna jest praktyka i zdobywanie wiedzy oraz doświadczenia pod okiem fachowców. Taki cel stawia sobie „Akademia prosiąt” – kurs organizowany przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, podczas którego uczestnicy zdobywają zarówno teoretyczne, jak i praktyczne umiejętności w zakresie genetyki i technologii chowu. Odwiedziliśmy grupę, która odbywała właśnie praktyki na fermie loch w Zaworach.

„Akademia prosiąt” prowadzona przez najlepszych fachowców z branży 

Zajęcia teoretyczne drugiej edycji kursu „Akademia prosiąt” odbywały się na Uniwersytetach w Poznaniu, Krakowie i we Wrocławiu. Prowadzili je najlepsi fachowcy w branży trzody chlewnej. Natomiast praktyki realizowane były w dużym gospodarstwie Inter Agri w miejscowości Zawory w województwie wielkopolskim w powiecie śremskim. Jak podkreśla dr Janusz Wojtczak, wykładowca i kierownik kursu, a jednocześnie właściciel chlewni, wciąż jest zapotrzebowanie na specjalistyczną wiedzę, która może pomóc odbudować w Polsce produkcję prosiąt i znów uplasować nas w czołówce europejskich producentów trzody chlewnej.

Kurs trwa jeden semestr i przeznaczony jest dla profesjonalistów. Pozwala zdobyć wiedzę i doświadczenie z zakresu chowu loch i prosiąt, a na uczestników czeka, oprócz stu godzin wykładów, także około sześćdziesięciu godzin zajęć praktycznych. W kursie uczestniczy dziesięć osób, choć oczywiście zainteresowanie było większe, co zachęca nas do kolejnych edycji. Tematyka obejmuje genetykę, zdrowie i bioasekurację, odchów prosiąt i żywienie, a także aspekty ...

Pozostało 91% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 01:47