Beata i Sławomir Witkowscy mogą pochwalić się nie tylko doskonałymi wynikami w produkcji trzody chlewnej, ale także licznymi nagrodami.Dominika Stancelewska
StoryEditorOpłacalność produkcji świń

Chów świń to duże ryzyko, ale można poprawić opłacalność produkcji. W jaki sposób?

01.06.2023., 15:00h
W produkcji trzody chlewnej o wynikach decydują przyrosty dzienne i zużycie paszy. Na te elementy składa się jednak wiele czynników – nie tylko sama pasza. Jakość powietrza, utrzymanie czystości, sprawność działania automatycznych systemów i ich dopasowanie do zwierząt mają czasami większy wpływ, niż się wszystkim wydaje. Przekonują nas o tym gospodarze z Konopnicy w powiecie poddębickim.

Rolnicy długo przygotowywali się do budowy nowej tuczarni

Beata i Sławomir Witkowscy w 2017 roku postawili nową tuczarnię na 1440 stanowisk, jednak budowę poprzedziły 3 lata gromadzenia dokumentacji, projektów, a także zmagania się z niezadowoleniem okolicznych mieszkańców. Do postawienia chlewni rolnicy przygotowywali się skrupulatnie i obejrzeli wiele obiektów, zanim zdecydowali, jaki system ostatecznie wybiorą. Co więcej, zmienili nawet już gotowy projekt, w którym miała być inna konstrukcja budynku – ściany pierwotnie miały być murowane, a ostatecznie zastosowano wylewane żelbetonowe. Z perspektywy czasu Witkowscy uważają, że była to dobra decyzja i warto było poczekać pół roku na nowy projekt, gdyż taka powierzchnia jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia i łatwa w utrzymaniu w czystości.

Do chlewni przyjeżdżają importowane warchlaki o masie ciała około 30 kg od stałego dostawcy, jakim jest firma Hagric Woźniecki, która również kupuje od Witkowskich tuczniki sprzedawane przy średniej masie ciała 127 kg.

Zawsze sprawdzamy status zdrowotny prosiąt na duńskiej stronie, ponieważ tam jest to wszystko dostępne w systemie. D...

Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 21:40