Podział żywienia tuczników na więcej faz daje szansę wykorzystania pasz alternatywnych i tańszych u starszych sztuk oraz na lepsze dopasowanie składników do potrzeb wzrostuDominika Stancelewska
StoryEditorOpłacalność produkcji świń

Czym zastąpić drogą poekstrakcyjną śrutę sojową w żywieniu świń?

22.03.2024., 14:30h
Aby wykorzystać możliwości genetyczne świń, trzeba dostarczyć im dobrej jakości paszę z odpowiednią ilością składników. Zwłaszcza w pierwszej fazie tuczu potrzebują wysoko skoncentrowanej mieszanki, gdyż ich wzrost w dużej mierze limitowany jest apetytem oraz pojemnością przewodu pokarmowego. Jeśli dobrze zbilansuje się aminokwasy, to można żywić świnie bez poekstrakcyjnej śruty sojowej i obniżyć tym samym cenę paszy.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są alternatywny dla śuty sojowej w zywieniu świń?
  • Jak genetyka trzody chlewnej wpływa na ich potrzeby żywieniowe?
  • Jak obniżyć koszty paszy bilansując aminokwasy w dawce pokarmowej?

Poekstrakcyjna śruta sojowa: czy są jakieś alternatywy?

O tym, jak ważna jest pasza dla zdrowia i produkcyjności świń oraz jakie są jej alternatywy, mówił podczas targów Ferma w Bydgoszczy Ferenc Lankó z firmy Agrofeed, która jest wiodącym producentem premiksów i dodatków paszowych na Węgrzech.

Ponieważ ceny świń w bieżącym roku są niższe niż w ubieg­łym, jedynym elementem, który rolnik może efektywnie kontrolować, jest żywienie.Tym bardziej że jest to najdroższy komponent w produkcji trzody chlewnej. Wraz ze wzrostem cen energii i innych środków do produkcji warto rozważyć alternatywy surowców. Efekty widać wyraźnie na końcu tuczu, gdy podsumujemy całkowity koszt paszy i wszystkie składniki ostatecznej ceny żywca. Z obliczeń wynika, że możemy zaoszczędzić – tłumaczył Lankó.

Oczywiście węgierscy hodowcy mają większy dostęp do alternatywnych surowców pa­szowych i pochodnych przemysłu spożywczeg...

Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. maj 2024 03:51