Ważne jest skoncentrowanie się na lochach, ponieważ ich zdrowie i dobro­stan będą miały wpływ na przebieg porodu i odchów prosiątDominika Stancelewska
StoryEditorRozród świń

Jak poprawić laktację u świeżo wyproszonej lochy?

30.09.2024., 14:00h

Potencjał produkcji mleka lochy szacuje się na 25 kg/dzień. Wymaga to jednak, aby locha była zdrowa z wieloma czynnymi sutkami, a prosięta miały wystarczającą przestrzeń zapewniającą swobodny dostęp do wymienia.

Kontrola temperatury i dostęp do świeżej wody są kluczowe dla dobrej laktacji u lochy

Co najmniej 5–10% loch ma podwyższoną temperaturę po oproszeniu. Wielu rolników sprawdza ją termometrem. Gdy nie wykonuje się pomiarów, należy skoncentrować się na obserwacji samo­poczucia loch. Jeśli nie jedzą lub nie piją wystarczającej ilości wody, może to świadczyć o pojawiających się problemach. Lochy o wysokiej plenności potrzebują do produkcji mleka 30–50 l wody dziennie. W przypadku problemów zdrowotnych po porodzie pomagają również masaże wymienia.

Nieużywane sutki w pierwszej laktacji zmniejszą wydajność mleczną lochy w następnej

Nie bez znaczenia jest duża liczba żywotnych prosiąt. Wydajność mleka wzrasta bowiem o 26%, gdy lochy karmią duże prosięta. Wyrównywanie miotów wpływa na to, czy wszystkie strzyki będą czynne i ile gruczoł wyprodukuje mleka. Dzięki dużej liczbie prosiąt ssących mamy optymalną stymulację wymienia, uwalniana jest oksytocyna do krwi i uzyskujemy dużą produkcję mleka.

Nieużywanie sutków w pierwszej laktacji zmniejszy wydajność w następnej, dlatego potrzebna jest przestrzeń w kojcu, aby prosięta ...

Pozostało 61% tekstu

Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się, by czytać dalej.

Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 11:44