ŚwinieEnvatoelements
StoryEditorPlan przemieszczania świń

Nowe prawo o przemieszczaniu świń, w tym ze strefy ASF. Co się zmieni?

04.08.2023., 13:30h
Do sejmu został przekazany projekt ustawy "o szczególnych rozwiązaniach mających na celu poprawę nadzoru nad zdrowiem zwierząt". Dokument zakłada uporządkowanie niektórych przepisów mających związek ze zdrowiem, utrzymywaniem i przemieszczaniem zwierząt w tym świni. Co się zmieni?

Czego będzie dotyczył alternatywny system przemieszczania świń?

W zaproponowanym do rozpatrzenia projekcie ustawy opisany został alternatywny system przemieszczania świń, mający umożliwić przemieszczanie tych zwierząt bez konieczności zaopatrywania ich w świadectwo zdrowia. Jednak by było to możliwe, miałby być wymagana zgoda powiatowego lekarza weterynarii. Opisany system miałby dotyczyć wyłącznie świni przemieszczających się na terytorium Polski.

W jaki sposób rolnik miałby zgłaszać przemieszczenie świni?

Przemieszczenie świni w alternatywny sposób, rolnik musiałby zgłosić za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powiatowemu lekarzowi weterynarii lub lekarzowi weterynarii wyznaczonemu, właściwemu ze względu na miejsce położenia siedziby stada posiadacza świni. Zamiar przemieszczenia świni należałoby zgłosić minimum 4 dni przed jego wykonaniem.

Czy świnie zgłoszone do przemieszczenia będą badane?

Badania świni, która miałaby zostać przemieszczona w sposób alternatywny, byłyby przeprowadzane w trzech przypadkach, gdy stado znajdowałoby się na obszarze:

  • zapowietrzonym,
  • zagrożonym,
  • innym, objętym ograniczeniami.

O konieczności przeprowadzenia badania weterynaryjnego świni miałby decydować powiatowy lub wyznaczony lekarz weterynarii, który również badałby zwierzę.

W jakim czasie od zgłoszenia przemieszczenia świni trzeba ją dowieźć na miejsce?

Od momentu przekazania informacji o zamiarze przemieszczenia świni przez powiatowego lub wyznaczonego lekarza weterynarii i odnotowania informacji w systemie teleinformatycznym ARiMR nie miałoby minąć więcej niż 48 godzin. Do obowiązków posiadacza stada lub właściciela rzeźni miałby należeć obowiązek potwierdzenia tego faktu w bazie danych ARiMR nie później niż 2 dni od pojawienia się zwierzęcia w nowej siedzibie stada, lub rzeźni.

Czy za nieuzasadnione, alternatywne przemieszczenie świni zostały przewidziane kary?

W projekcie ustawy mowa również o tym, że na rolników, którzy przesiedliliby świnię pomimo wyraźnego zakazu wydanego przez powiatowego lub wyznaczonego lekarza weterynarii i odnotowania tego faktu w systemie teleinformatycznym ARiMR, zostałyby nałożone kary pieniężne.

Wnioskodawcą projektu ustawy dotyczącej poprawy nadzoru nad zdrowiem zwierząt jest poseł Prawa i Sprawiedliwości, Kazimierz Gwiazdowski.

Ile w Polsce jest ognisk ASF?

W roku 2023 w Polsce wykryto już 19 ognisk ASF. Inspekcja weterynaryjna stwierdziła wystąpienie wirusa w gospodarstwie we wsi Brzeźno, w gminie Dorohusk. To już dziewiąte oginsko ASF w województwie lubelskim. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. "Kolejne ognisko ASF w Polsce. Tym razem w gospodarstwie pod Dorohuskiem".

Czy MRiRW zaostrzyło zasady bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie na własny użytek?

W ostatnim czasie MRiRW odniosło się również do apelu Wielkopolskiej Izby Rolniczej dotyczącego zaostrzenia zasad bioasekuracji w gospodarstwach na własny uzytek. Więcej informacji na temat stanowiska ministerstwa w tej sprawie znajdziesz w artykule: Jakie obowiązki ma rolnik hodujący świnie na własny użytek?

Oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 05:50