Renowacja piętrowej chlewni Ekseko rozpoczęła się w 2011 roku i trwała aż do 2020 roku.Pexels
StoryEditorHodowla świń

Ogromny wieżowiec dla świń w Europie. Ponad ćwierć MILIONA prosiąt!

04.07.2024., 18:00h
Olbrzymia, piętrowa chlewnia w Maasdorfie, która została zamknięta w zeszłym roku, nie jest ostatnim tego typu budynkiem na mapie Europy. Niedaleko miasta Viljandi, w południowej Estonii, w dalszym ciągu prężnie działa wielopiętrowa chlewnia Ekseko.

Ekseko, czyli największa chlewnia krajów bałtyckich

Potężna, sześciopiętrowa chlewnia została zaprojektowana i wzniesiona przez rosyjskich inżynierów jeszcze w latach 70. XX wieku. Dzięki całkowitej przebudowie, budynek nie podzielił losu chlewni w Maasdorfie. Ferma Ekseko została poddana modernizacji przez Rakvere Farmid – największą firmę zajmującą się produkcją trzody chlewnej w Estonii.

Renowacja chlewni rozpoczęła się w 2011 roku i trwała 9 lat. Inwestycja pochłonęła prawie 1,8 miliona euro i objęła renowację i rozbudowę wszystkich 6 pięter wieżowca oraz przystosowanie go do aktualnych, unijnych wymogów. Obecnie Ekseko jest największą chlewnią w krajach bałtyckich i głównym miejscem produkcji mięsa wieprzowego dla estońskiego przetwórcy Rakvere Lihakombinaat.

Czytaj więcej: Wieżowiec dla świń rodem z NRD dokona żywota. Ile tuczników tu hodowano?

Pogłowie świń na fermie Ekseko stanowi około 40% estońskiej hodowli trzody chlewnej

Jak podaje Rakvere Farmid, w chlewni Ekseko rodzi się rocznie do 280 000 prosiąt, z czego w samym zakładzie tuczonych jest około 50 000 zwierząt. Reszta prosiąt oddawana jest do tuczu kontraktowego. Prowadzona w zakładzie produkcja stanowi około 40% krajowej produkcji żywca wieprzowego.

System ferm Rakvere obejmuje 22 gospodarstwa, zajmujące się hodowlą trzody chlewnej w całej Estonii.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 20:36