Wielopiętrowa chlewnia w MaasdorfieRalf Lotys, Wikipedia
StoryEditorHodowla świń

Wieżowiec dla świń rodem z NRD dokona żywota. Ile tuczników tu hodowano?

31.10.2023., 16:15h
Wielopiętrowa chlewnia, będąca symbolem "hodowli przemysłowej", z czasów NRD w Maasdorfie przestanie funkcjonować jako miejsce hodowli świń. Pozwolenie na prowadzenie hodowli w wieżowcu wygasło i nic nie wskazuje, żeby zostało kiedykolwiek wznowione. Jaki los czeka 6-piętrową, owianą złą sławą chlewnię?

Piętrowa chlewnia w Maasdorfie zostanie zamknięta

Niemiecką prasę obiegła kilka dni temu informacja o definitywnym zamknięciu wielopiętrowej chlewni w Maasdorfie i wygaszeniu prowadzonej w niej hodowli. Powodem jest brak zezwolenia na prowadzenie w wieżowcu działalności przemysłowej.

Budynek powstał w 1970 roku i ze względu na swój szczególny kształt uznawany był za wyjątkowo prestiżowy obiekt w NRD. Pomimo licznych protestów ze strony organizacji broniących praw zwierząt, budynek był eksploatowany przez firmę HET GmbH aż do 2018 roku. Na sześciu piętrach chlewni hodowano około 500 macior. W obiekcie prowadzono hodowlę podstawową, reprodukcyjną oraz produkcję prosiąt, których całkowita liczba wynosiła około 3000 zwierząt. 

Przemysłowa chlewnia w Maasdorfie w ogniu krytyki

Od 2015 roku regularnie dochodziło do ostrej krytyki i protestów pod adresem chlewni z powodu łamania zasad dobrostanu i podstawowych praw zwierząt. Organizacje prozwierzęce cyklicznie publikowały materiały wideo, dokumentujące brak odpowiedniej higieny w obiekcie, obrażeń u zwierząt oraz utrzymywania świń w zbyt małych boksach. Protesty i liczne skargi pod adresem chlewni doprowadziły do wszczęcia śledztwa przez prokuraturę Dessau-Roßlau w sprawie naruszeń ustawy o dobrostanie zwierząt. Po wykryciu uchybień, właściciel ogłosił, że chce zmodernizować prowadzoną przez siebie produkcję

We wrześniu 2018 r. budynek został opuszczony w związku z planowaną przebudową i ponownym oddaniem do użytku. Do modernizacji jednak nigdy nie doszło. We wrześniu 2021 r. wygasła koncesja na prowadzenie hodowli i utrzymywania trzody chlewnej, a w 2023 r. także możliwość składowania obornika na terenie obiektu.

Na chwile obecną Nie jest jeszcze jasne, co stanie się z sześciopiętrowym betonowym blokiem.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 11:00