Loszki, zanim zostaną włączone do rozrodu, muszą osiągnąć dojrzałość i odpowiednią grubość tłuszczu grzbietowego oraz przyzwyczaić się do pracy z ludźmiDominika Stancelewska
StoryEditorOpłacalność produkcji żywca wieprzowego

Pierwszy miot jest najważniejszy. Jak zarządzać loszkami przed pierwszym porodem?

15.12.2023., 15:00h
Jeżeli podczas wprowadzania zwierząt do rozrodu oraz przygotowania do krycia popełnimy nawet najmniejszy błąd, możemy za to słono zapłacić, ponieważ nie uzyskamy zwierząt do sprzedaży, a każda powtórka rui zwiększy koszty produkcji – podkreślano podczas konferencji zorganizowanej przez firmę Wipasz w Jachrance.

Dlaczego pierwszy miot u lochy jest najważniejszy?

Użytkowość rozpłodowa loch to między innymi płodność i plenność. Jeśli chcemy poprawić wskaźniki rozrodcze, musimy właściwie wybierać loszki remontowe, efektywnie wykrywać ruję i skutecznie inseminować lochy. Zwiększenie potencjału produkcyjnego stada zależy nie tylko od genetyki, lecz jest także wynikiem odpowiedniego zarządzania loszkami prowadzącego do właściwego przygotowania tych zwierząt do pierwszego porodu.

Jest to kluczowe dla dalszej produkcyjności, zwłaszcza liczba prosiąt żywo urodzonych przy pierwszym wyproszeniu. Warunkuje to cały proces użytkowania lochy: im więcej prosiąt urodzonych przy pierwszym oproszeniu, tym większa produktywność przez całe życie. Loszka, która urodzi 13 czy mniej prosiąt, nigdy już nie dogoni w wynikach tej, która urodziła 14 podczas pierwszego porodu – mówił lekarz weterynarii Mateusz Porowski.

image

W opinii Mateusza Porowskiego pierwsze 45 dni ciąży jest kluczowe, gdyż wówczas następuje rozwój mięśni u płodów

FOTO: Dominika Stancelewska ...
Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 01:40