StoryEditorŚwinie

Rolnicy z Mazowsza postawili na chów świń rasy puławskiej. "Mięso wyjątkowo smaczne i soczyste"

07.04.2023., 15:04h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – głosi znane polskie przysłowie. Tymi słowami można określić świnie rasy puławskiej, które są źródłem dobrej polskiej żywności, o czym często zapominamy przy wyborach. Prowadzona hodowla pozwala nie tylko zachować najstarszą w naszym kraju rasę świń, ale dostarcza przy tym bardzo dobrej jakości wieprzowinę.

Jakie są świnie rasy puławskiej?

W gospodarstwie Beaty i Stanisława Skorzów z Gulina w powiecie radomskim świnie były obecne od dawna. Wiele lat temu podczas wyjazdu po loszki do remontu stada rolnik zakupił też jedną rasy puławskiej. Choć wówczas nie udało się kontynuować hodowli tych świń, to jednak na tyle zainteresowały one gospodarzy, że po kilku latach zdecydowali się zrezygnować z dotychczasowej produkcji i postawić jedynie na rasę puławską.

To bardzo ciekawskie zwierzęta, ale jednocześnie ufne i spokojne. Mogą być utrzymywane w grupie i nie zdarzają się prawie w ogóle przypadki agresji. Lochy karmiące nie muszą być zamykane w jarzmach, bo są na tyle ostrożne, że nie przygniatają prosiąt. W chlewni panuje spokój – podkreśla gospodarz.

Pierwsze sztuki trafiły do gospodarstwa w marcu 2017 roku i aktualnie rolnik utrzymuje 15 loch, od których produkuje tuczniki. W zmodernizowanym budynku wystarcza miejsca jedynie na taką liczbę zwierząt. Gdyby gospodarze zdecydowali się powiększyć stado, konieczna byłaby budowa nowej chlewni. Przy obecnej opłacalności taka inwestycja, ich zdaniem, jest nierealna. W początkach hodowli w gospoda...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 02:28