StoryEditorŻywienie świń

Uzyskasz lepsze przyrosty świń, jeśli podzielisz grupy żywieniowe według płci

09.01.2023., 11:01h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
Mamy niewielki wpływ na cenę pasz czy kupowanych surowców do ich wytworzenia. Możemy natomiast zdecydować, w jakich warunkach utrzymywane będą zwierzęta oraz jakim sposobem żywione. Prawidłowe żywienie będzie miało bowiem wpływ na zdrowie świń i zwiększenie ich produkcyjności, a można je jeszcze bardziej dostosować do wymagań zwierząt, kiedy rozdzieli się je na samce i samice.

Zysk to nie tylko tańsze pasze, ale również odpowiednia wartość rzeźna i tuczna świń

Najważniejsze przy wyborze modelu żywienia powinno być obniżenie jego kosztów, ale tak, by nie tracić na wynikach produkcyjnych, gdyż zysk to nie tylko tańsze surowce paszowe, ale również odpowiednia wartość rzeźna i tuczna. Właściwe żywienie pozwala wykorzystać genetyczną zdolność do odkładania w przyroście dobowym dużej ilości białka, która zmniejsza się wraz z wiekiem i uzyskaniem określonej masy ciała, a zaczyna wówczas odkładać się tłuszcz. Na mięsność tuczników wpływają genetyczne predyspozycje do odkładania mięsa w tuszy, a to wymaga odpowiednich pasz. Dobór ras do krzyżowania towarowego ma duży wpływ na wykorzystanie paszy oraz skład tkankowy tuszy. Jednak, jak się okazuje, istotna jest również płeć, a konkretnie żywienie z podziałem na knurki i loszki.

Otóż niekastrowane knurki podczas tuczu od 70 do 105 kg masy ciała osiągają większe przyrosty dobowe i lepszy współczynnik wykorzystania paszy wraz ze wzrostem stosunku lizyny do energii. Samce wymagają co najmniej 17% więcej lizyny niż loszki. Różnice w wydajności zależą więc ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. październik 2023 05:26