Większość przyczyn niepowodzeń w rozrodzie należy upatrywać w okresie poprzedzającym laktację, dlatego tak istotna jest właściwa organizacja pracy w sektorze kryciaDominika Stancelewska
StoryEditorOdchów prosiąt bez strat

Więcej wyproszeń to lepsza opłacalność chowu świń. Jak zwiększyć wydajność loch?

16.06.2024., 14:35h
Od poprawnego funkcjonowania sektora rozrodu zależą wyniki gospodarstwa. Im mniej prosiąt odchowuje bowiem locha w ciągu roku, tym ich produkcja jest droższa.

Wraz ze wzrostem liczby prosiąt, maleją koszty ich odchowu

Wraz ze wzrostem liczby prosiąt maleją koszty jednostkowe i zwiększa się opłacalność chowu. Wyniki te są w znacznym stopniu determinowane efektywnością krycia loch.

Prawidłowa organizacja produkcji w stadach loch zapewnia satysfakcjonujące wyniki. Najważniejszą kwestią jest w tym przypadku wysoka użytkowość rozpłodowa loch, wyrażająca się liczbą miotów uzyskanych w ciągu roku, jak i ich liczebnością. Niezadowalające wyniki w rozrodzie wynikają najczęściej z nieodpowiedniej struktury wiekowej stada podstawowego, niskiej jakości wprowadzanych loszek oraz zbyt krótkiego użytkowania loch. Duży udział loszek remontowych spowodowany jest zazwyczaj małą skutecznością inseminacji i zbyt wczesnym brakowaniem loch, które optymalnie powinny w ciągu swego życia odchować co najmniej 6 miotów.

image
Większość przyczyn niepowodzeń w rozrodzie należy upatrywać w okresie poprzedzającym laktację, dlatego tak istotna jest właściwa organizacja pracy w sektorze krycia
FOTO: Dominika Stancelewska

Zbyt duży udział pierwiastek może zmniejszyć liczbę odchowywanych prosiąt w miocie nawet o 2 sztuki. Krótszy czas użytkowania loch może być z kolei efektem zbyt wczesnego krycia loszek.

Prowadzona od lat selekcja w kierunku zwiększania tempa wzrostu i mięsności doprowadziła do skrócenia okresu uzyskiwania dojrzałości rozpłodowej. Loszki hodowlane przeznaczone do krycia mają mniejsze rezerwy energetyczne organizmu w postaci tłuszczu, a to z kolei może skutkować obniżeniem ich użytkowości rozrodczej.

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 18:12