Specjalne lizawki uzupełniają niedobory soli i są elementem do zabawy dla świńDominika Stancelewska
StoryEditorDobrostan świń

Za i przeciw obcinaniu ogonów prosiakom

07.07.2024., 16:30h
Zdaniem ekspertów, jeśli warunki utrzymania zaspokajają niezbędne potrzeby środowiskowe i żywieniowe świń, to nie występuje problem z obgryzaniem ogonów i można zrezygnować z ich obcinania.

Obcinanie ogonów u prosiąt tylko w wyjątkowych sytuacjach

Należy dostosować obsadę zwierząt do wielkości kojca, podawać zbilansowaną paszę i dostarczyć materiałów, które będą zaspokajały instynkt gryzienia.

Obcinanie ogonów można obecnie wykonywać tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy inne środki zapobiegające ich gryzieniu zawiodą i tylko wtedy, gdy u zwierząt zostaną wykryte pierwsze oznaki gryzienia. Niemniej, produkcja świń z długimi ogonami wciąż nie stała się powszechna.

Nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach europejskich rutynowo skraca się ogonki. Zdaniem niektórych, pozostawienie długich ogonów może być przyczyną tego, że świnie będą je gryzły. Zwłaszcza przy utrzymaniu na podłogach rusztowych, bez dostępu do ściółki. Ból wywołany powstałymi ranami ma negatywny wpływ na zachowanie zwierząt oraz ich zdrowie i przyrosty, powodując znaczne straty ekonomiczne. Świnie słabo przyrastają, pogarsza się wykorzystanie paszy, a w bardziej drastycznych przypadkach zdarzają się nawet upadki.

image
Jeśli zwierzęta mają dostęp do słomy, którą mogą wyjadać, są spokojniejsze i mniej agresywne
FOTO: Dominika Stancelewska

Czy wejdzie w życie całkowity zakaz obcinania ogonów u prosiąt?

Ze względu na zwiększanie wymogów dobrostanu, coraz silniejsze są jednak naciski na wprowadzenie całkowitego zakazu obcinania ogonków u prosiąt bądź wprowadzenie kar, gdy rolnicy przed wykonaniem zabiegu nie podejmą działań zapobiegających obgryzaniu ogonów i agresji poprzez poprawę warunków lub zmniejszenie zagęszczenia w kojcach.

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 17:18