StoryEditorwiadomości z branży

W jaki sposób chów zwierząt może być mniej uciążliwy dla środowiska?

19.05.2022., 08:05h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
Komisja Europejska rozważa, aby objąć gospodarstwa opłatą za emisję gazów cieplarnianych, jak to ma miejsce w przypadku przemysłu ciężkiego i energetyki – mówiono podczas XVI Forum Zootechniczno-Weterynaryjngo w Poznaniu zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Zootechniczne oraz Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych.

Odbyło się ono dokładnie w Światowy Dzień Ziemi, czyli 22 kwietnia. Rolnictwo i chów zwierząt są bardzo ważne, ponieważ dostarczają żywności, bez której nie da się żyć i która jest potrzebna w coraz większej ilości, jednak wiąże się z pewnymi obciążeniami dla środowiska. Niewątpliwie rolnictwo będzie musiało zmierzyć się z tym tematem i wprowadzać różne rozwiązania ograniczające zmiany klimatu.

Wzrost zapotrzebowania na żywność wymusza znaczną koncentrację chowu zwierząt i zwiększającą się masową produkcję. Co by więc nie mówić, tak jak wszystkie gałęzie gospodarki, rolnictwo wpływa na środowisko oraz klimat – w mniejszym lub większym stopniu. Choć emisja pyłów i gazów z ferm do atmosfery nie jest mierzona, to jednak coraz częściej dyskutowana i postrzegana jako szkodząca naszemu klimatowi, dlatego wymagająca znaczącej redukcji. Niezależnie od tego, czy opinie te będziemy uznawali za słuszne, musimy podjąć wysiłek, aby zmniejszyć tempo niekorzystnych zmian. Nie będziemy mieli innego świata, który najbardziej został zmieniony przez człowieka i to człowiek powinien ograniczać te zmiany. Myśląc o produkcji zwierzęce...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. wrzesień 2023 16:49