StoryEditorASF

Wirus ASF zagraża USA, Kanadzie czy Brazylii

13.04.2022., 08:04h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
Pojawienie się afrykańskiego pomoru świń wymaga współpracy wszystkich zaangażowanych stron i przejrzystości działań, aby mieć szansę na opanowanie epidemii. Wszyscy eksperci za wzór podają rozwiązanie sytuacji po wykryciu ASF u dzików w Czechach w okolicach Zlína, kiedy w wyznaczonej strefie zagrożenia wybito praktycznie wszystkie dziki. Problem zaczęto rozwiązywać natychmiast i dokładnie. Nie odkładano działań na kolejne miesiące.

Czeski przykład walki z afrykańskim pomorem świń powinien być przez wszystkich analizowany i naśladowany. Kluczowa okazała się współpraca każdej ze stron i pełne zaangażowanie wszystkich służb – każdy rozumiał, co musi zrobić. To dało podstawy do opracowywania skutecznej strategii zwalczania choroby u dzików. Pokazało to też, jak bardzo konieczna jest w tym wszystkim przejrzystość działań.

Tymczasem, jak zwraca uwagę portal Pig Progress, od połowy stycznia, kiedy Dominikana może samodzielnie wykonywać testy w kierunku ASF (wcześniej próbki były sprawdzane przez Stany Zjednoczone), żadne kolejne informacje na temat ognisk choroby nie zostały zgłoszone do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE). Ostatnie wykryte zachorowanie pochodzi z 5 grudnia 2021 roku i od tego czasu strona internetowa dominikańskiego ministerstwa rolnictwa milczy na temat ASF. Czy to tylko zbieg okoliczności? – zastanawiają się eksperci portalu Pig Progress.

Wirus coraz bliżej USA

Wirus ASF rozprzestrzenia się dość szybko i po kilku miesiącach w tych krajach, w których poziom bezpieczeństwa biologicznego jest niski, najczęściej bardzo duży obszar jest już za...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. grudzień 2023 17:42