Czy będzie obowiązkowe czipowanie psów na wsi?Canva
StoryEditorCzipowanie psów i kotów coraz bliżej

Czy będzie obowiązkowe czipowanie psów na wsi?

11.01.2024., 11:22h
Czy będzie obowiązkowe czipowanie psów i kotów na wsi? Parlamentarny Zespół ds. Ochrony Praw Zwierząt zwrócił się do ministra cyfryzacji i ministra rolnictwa o rozpoczęcie prac nad przepisami w tej sprawie.

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Praw Zwierząt posłowie zajęli się sprawą ustawowego obowiązku elektronicznego znakowania zwierząt towarzyszących jako koniecznego kroku w kierunku likwidacji zjawiska bezdomności zwierząt. Uczestnicy posiedzenia zgodnie przyznali, że rozpoczęta kadencja Sejmu jest najlepszym momentem na rozpoczęcie prac legislacyjnych nad stworzeniem nowoczesnego systemu znakowania i rejestrowania zwierząt towarzyszących.

Po co czipować zwierzęta?

W opinii Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Praw Zwierząt wprowadzenie obowiązku trwałego znakowania i rejestracji psów oraz kotów w centralnej bazie danych jest niezbędne ze względu na liczne problemy, z którymi borykają się zarówno opiekunowie zwierząt, lekarze weterynarii, organy samorządu terytorialnego, organy ścigania, jak również sądy. Posłowie wskazali przede wszystkim na:

  • zjawisko rosnącej bezdomności zwierząt;
  • trudności w zakresie ujawniania sprawców przestępstwa znęcania się nad zwierzętami. w szczególności znęcania się nad zwierzętami poprzez ich porzucenie:
  • niedostateczny poziom ochrony zapewnianej zwierzętom domowym przed porzuceniem przez opiekuna, a xv konsekwencji przed bezdomnością:
  • problem rosnącej liczby pseudo-hodowli, w których pomimo istniejących zakazów poza kontrolą rozmnażane i zbywane są psy i koty.

Naturalną konsekwencją wprowadzenia takich rozwiązań będzie redukcja obciążenia finansowego gmin w zakresie realizacji przez nie obowiązków wynikających z programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt. Oznakowanie wpłynie również na szybki powrót zwierzęcia do domu w przypadku zaginięcia co zmniejsza ryzyko narażenia go na utratę życia bądź zdrowia oraz związany z tym stres.

Czipowanie psów i kotów ma odciążyć Inspekcję Weterynaryjną

Zmiany doprowadzą do odciążenia borykającej się z brakami kadrowymi Inspekcji Weterynaryjnej, na skutek zmniejszenia częstotliwości przeprowadzanych kontroli w schroniskach, których liczba stopniowo będzie spadać. Ogólnopolska baza zwierząt oznakowanych ułatwi także sprawowanie nadzoru przez ten organ nad wykonywaniem przez posiadaczy zwierząt obowiązku szczepienia ich przeciwko chorobom zakaźnym zwalczanym z urzędu.

KE tez chce wprowadzić obowiązek rejestracji zwierząt domowych

Posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Praw Zwierząt zwrócili także uwagę, że podjęcie takich działań jest konieczne także z powodu ostatnich inicjatyw Komisji Europejskiej, która 7 grudnia 2023 r. zaproponowała największą od 20 lat reformę przepisów unijnych dotyczącą m.in. dobrostanu i identyfikowalności psów oraz kotów oraz ponownie wskazała na konieczność wprowadzenia obowiązkowej identyfikacji rejestracji zwierząt domowych w krajowych bazach danych w celu zwalczania nielegalnego handlu oraz lepszej kontroli warunków dobrostanu tych zwierząt. Większość państw członkowskich Unii Europejskiej wprowadziło już regulacje w zakresie takich obowiązków.

Będzie Centralny Rejestr Oznakowanych Zwierząt Domowych?

Parlamentarny Zespół ds. Ochrony Praw Zwierząt zwrócił się więc do wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego o wprowadzenie stosownego projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów oraz o podjęcie, w porozumieniu z ministrem rolnictwa, prac legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia ww. obowiązków oraz utworzenia Centralnego Rejestru Oznakowanych Zwierząt Domowych.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 10:28