StoryEditorWiadomości rolnicze

Aniony dla zdrowia i produkcji

16.12.2019., 10:12h
Subkliniczna hipokalcemia, przy której zawartość wapnia spada poniżej 2mmol/l, pojawia się u 40–54% krów w drugiej i wyższej laktacji. W pierwszej laktacji schorzenie występuje u około 25% mlecznic. Przyczyną występowania choroby (w tym również porażenia poporodowego) jest wysoki poziom wapnia i potasu w dawce pokarmowej w okresie zasuszenia.
Pojawienie się choroby prowadzi do zmniejszenia – i to znacznego – produkcji mleka i występowania stanów zapalnych wymienia. Oprócz tego możemy spodziewać się także trudnych porodów, opóźnienia w inwolucji macicy oraz zatrzymywania łożyska.

Nasilenie powstającej kwasicy metabolicznej trzeba kontrolować przez np. pomiar pH moczu, które w takim przypadku powinno wynosić 6–6,8

Wskutek niedoboru wapnia zmniejsza się kurczliwość mięśni, w tym przedżołądków i trawieńca, przez co zmniejsza się apetyt krów, a stąd już krótka droga do ujemnego bilansu energii, stłuszczenia wątroby, ketozy czy przemieszczenia trawieńca.

Najprostszą i najbardziej skuteczną metodą zapobiegania klinicznej i subklinicznej hipokalcemii jest przede wszystkim przestrzeganie kilku zasad żywieniowych.

W oborach, gdzie zmniejszenie Ca i K w dawce jest niemożliwe, należy stosować dodatek kwaśnych soli, które zwiększają zawartość anionów w diecie

W okresie przygotowawczym do porodu należy stosować dietę niskowapniową i niskopotasową. Struktura dawki, zawartość włókna surowego i węglowodanów, powinna być optymalna.

Poprzez osiągnięcie podwyższonego s...
Pozostało 42% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 22:02