Pobieranie takich pasz objętościowych przez krowy skraca czas ich przeżuwania, pokarm jest słabo naśliniony, co oznacza, że do żwacza dostaje się niewielka ilość śliny. I jest to pierwszy krok do powstania kwasicy. Ślina bowiem – dzięki swojemu alkalicznemu odczynowi – neutralizuje nadmiar kwasów powstających w procesie fermentacji w żwaczu.
Zbyt niskie pH w żwaczu powoduje zahamowanie wzrostu bakterii celulolitycznych, co także prowadzi do zmniejszenia strawności masy organicznej w żwaczu i w efekcie do ograniczenia pobrania paszy. Tylko dzięki długim cząsteczkom paszy utrzymywana jest właściwa struktura masy pokarmowej w żwaczu oraz jego motoryka. Długie cząstki umożliwiają także normalne ścieranie się i odbudowywanie nabłonka żwacza.
Zawartość włókna w dawce pokarmowej dla krów mlecznych ma ogromny wpływ na strawność składników pokarmowych, a przez to na koncentrację energii netto. Decyduje również o przebiegu procesów fermentacyjnych w żwaczu, a przez to także o pobraniu paszy, wydajności i składzie mleka. Włókno surowe to składniki komórek, które nie są trawione przez enzymy produkowane przez organizm zwierzęcia a tylko przez enzymy b...