StoryEditorWiadomości rolnicze

Białka serwatkowe są najwartościowsze

04.11.2019., 09:11h
Z prof. dr. hab. inż. Stanisławem Mleko, kierownikiem Zakładu Technologii Mleka i Hydrokoloidów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie rozmawia Karolina Kasperek.
● Porozmawiamy dzisiaj o serwatce.

– Istotnie, jest to ciekawy temat. Kiedyś serwatka była niedocenianym produktem ubocznym przy produkcji sera lub kazeiny. W najlepszym wypadku była używana przez rolników jako dodatek do paszy lub nawóz. W latach 80. nastąpił bardzo dynamiczny rozwój tzw. technik membranowych izolowania różnych składników z żywności. Mówiąc obrazowo, techniki te można porównać do łowienia ryb przy użyciu sieci. Większe ryby zostają w sieci a mniejsze przechodzą przez jej oczka. Podobnie przeprowadzając proces ultrafiltracji serwatki możemy wyizolować większe cząsteczki białek serwatkowych a przez błonę półprzepuszczalną przejdą sole mineralne oraz cukier mleczny czyli laktoza.

● Rozumiem, że teraz serwatka stała się wartościowym substratem dla przemysłu spożywczego?

– Tak, białka serwatkowe są najwartościowszym źródłem białka ze wszystkich białek spożywczych. Charakteryzują się największą zawartością tzw. aminokwasów egzogennych, czyli takich, których organizm nie jest w stanie sam zsyntetyzować z pożywienia. Zawierają zwłaszcza dużą ilość tzw. rozgałęzionych aminokwasów, które mają bardzo istotne znaczenie przy ...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 02:50