Decyzja o budowie chlewni dla macior zapadła w 2014 roku. Bracia Kaszkowiakowie, po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, przejęli w 2008 roku gospodarstwo od rodziców. Zaczynali od 15 loch. W kolejnych latach powiększyli stado do 50 sztuk. Aby się rozwijać, potrzebowali nowego, większego budynku. Pozwolenia na budowę wydawane są przez starostwa powiatowe. Procedura wymaga przedłożenia decyzji środowiskowej oraz o warunkach zabudowy. Dwie ostatnie są wydawane przez urzędy gmin.
Hodowcom udało się uzyskać w 2014 roku decyzję środowiskową. Pozytywną opinię wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Przeszkód nie widział Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Powstał raport oddziaływania na środowisko.
Niezależny ekspert ustalił, że budynek inwentarski będzie bezpieczny dla środowiska oraz nie będzie uciążliwy dla sąsiadów. Raport oddziaływania na środowisko można porównać z badaniem technicznym pojazdu. Stacja sprawdza i następnie dopuszcza auto do ruchu. Pobiera za to opłatę, co nie oznacza, że dla zarobku diagnosta przystawia pieczątkę i pozwala jeździć niesprawnym pojazdom. ...