Czy przy dzierżawie z zasobu gminnego na okres dłuższy niż 3 lata zawsze musi być przetarg? Czy rada gminy może podjąć decyzję o odstąpieniu od trybu przetargowego?
Według art. 37 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zawarcie umów użytkowania, najmu lub dzierżawy na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony, następuje w drodze przetargu. Na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia tych umów mogą wyrazić zgodę wojewoda albo odpowiednia rada lub sejmik.
Oznacza to po pierwsze, że umowy krótkoterminowe zawierane na okres do 3 lat nie wymagają przetargu. Są zawierane w trybie bezprzetargowym.
Po drugie natomiast, że umowy dzierżawy na okres dłuższy niż 3 lata wymagają przeprowadzenia procedury przetargowej, tak zresztą jak umowy na czas nieoznaczony. Kłopoty interpretacyjne stwarza druga część art. 37 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami: rada gminy może wyrazić zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia tych umów.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 lipca 2008 r. (sygn. akt I OSK 145/08) orzekł, że "nie można uznać za zasadne poglądu, że zdanie drugie art. 37 ust....