Już po 6 godzinach po odbytym porodzie, zalegające błony płodowe zaczynają ulegać procesom gnilnym na skutek gwałtownego wzrostu liczby różnych drobnoustrojów, co powoduje rozwój infekcji w jamie macicy. Powstaje wówczas ostry stan zapalany macicy, któremu towarzyszą ropne wypływy z dróg rodnych. U większości krów najbardziej widocznym objawem tej choroby jest część łożyska wystająca ze szpary sromowej. Zdarzają się jednak przypadki, w których nie widać błon płodowych, gdyż znajdują się one w całości w macicy, a o zatrzymaniu sugerować może jedynie pojawiająca się gorączka i pogorszenie ogólnego stanu zdrowia krowy. Za normalną temperaturę ciała po porodzie uznaje się 39,5°C, a zatem, każdy wzrost temperatury powyżej tej wartości wskazuje na stan chorobowy, o którym należy bezzwłocznie poinformować lekarza weterynarii. Podwyższona ciepłota ciała sprawia, że krowy stają się apatyczne i tracą apetyt.
Przyczyn nie wydalenia łożyska po porodzie jest wiele i zwykle są one ze sobą powiązane. Zalicza się do nich m.in. niedojrzałość łożyska i błon płodowych, problemy porodowe (skręt macicy i ciężki poród), nieprawidłowy poziom...
Ostatnia faza porodu, czyli odejście błon płodowych powinno nastąpić (wg różnych autorów) od 8 do 12 godzin po porodzie. Dopiero po tym czasie, jeżeli łożysko nie zostanie wydalone, mówi się o jego zatrzymaniu. Problem ten dotyczy nawet do 10% krów w stadzie.