StoryEditorWiadomości rolnicze

Kulawą trudno zacielić

21.10.2020., 12:10h
W porównaniu z krowami o prawidłowym chodzie u krów kulejących wydłuża się blisko trzykrotnie liczba dni od wycielenia do pierwszego zabiegu inseminacyjnego, a ponad 15-krotnie wydłuża się okres międzyciążowy (od wycielenia do zacielenia).

Znacząco wzrasta także liczba zabiegów inseminacyjnych potrzebnych do skutecznego zacielenia, a brakowanie w tej grupie krów jest blisko 9-krotnie wyższe w porównaniu ze zdrowymi krowami.

Główne czynniki ryzyka występowania kulawizn to aspekty technologiczne związane ze sposobem technicznego wyposażenia obór, utrzymanie i pielęgnacja bydła, żywienie, postawa nóg tylnych oraz aspekty genetyczne (rasa). Przyczyną kulawizn w 90% są schorzenia racic. Wiek, poziom produkcji mleka, stadium laktacji oraz sezon przeprowadzania korekcji racic są również czynnikami związanymi z częstością schorzeń racic i w większości przypadków z kulawiznami krów. Ważne jest wczesne zidentyfikowanie krów kulejących, ponieważ ogranicza rozpowszechnianie kulawizn w stadzie i umożliwia leczenie schorzeń racic we wczesnym stadium.

Prawie 90% kulawizn u bydła dotyczy tylnych kończyn ze względu na większe obciążenia występujące w tej okolicy ciała, a większość schorzeń racic dotyczy racic zewnętrznych, wynika to głównie z biomechaniki chodu krowy.

Andrzej Rutkowski

Pozostało 10% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 09:54