StoryEditorWiadomości rolnicze

Ochrona roślin w nowych uwarunkowaniach prawnych

13.12.2021., 16:12h
W porównaniu z państwami zachodniej Europy Polscy rolnicy stosują bardzo niewielkie ilości środków ochrony roślin. Komisja Europejska w maju ubiegłego roku w ramach Europejskiego Zielonego Ładu przyjęła strategie mające na celu ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony oraz ochronę bioróżnorodności.
kujawsko-pomorskie

W 2017 r. w Polsce zużywano 2,5 kg substancji czynnych na ha. We Włoszech 6,5 kg, w Belgii i Irlandii po 6,8 a w Holandii aż 8 kg. Można więc uznać, że Zielony Ład na tle tych państw w naszym kraju od dawna obowiązuje.

Nie można
redukować chemii po równo

– Komisja podejmie działania mające na celu zmniejszenie stosowania pestycydów chemicznych o 50% do 2030 r. To niejedyny cel, ponieważ działania mają objąć zmniejszenie strat składników pokarmowych, o co najmniej połowę tak, aby nie dopuszczać przy tym do pogarszania żyzności gleby przy zredukowanej ilości nawozów od 20%. Zmniejszenie stosowania środków chemicznych ma być przeprowadzone w trosce o środowisko naturalne. Kłopot polega jednak na tym, że redukcja o połowę powinna być wyznaczona przy uwzględnieniu tego ile się w danym kraju zużywa pestycydów. Polski rolnik zużywa średnio tylko 2,5 kg/ha, holenderski aż 8 kg/ha. Jeśli redukcja obejmie równo każde państwo to we Włoszech, Belgii czy Irlandii po wprowadzeniu Zielonego Ładu będzie się zużywać nadal więcej środków ochrony niż obecnie ma to miejsce w Polsce – mówił prof. dr hab. inż. Marek Korbas z IOR – PIB w Poznaniu podczas szkolenia „N...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 20:24