Jedną z przyczyn zwiększonego ryzyka przemieszczenia trawieńca jest wprowadzanie do obory wolnostanowiskowej pierwiastek do licznej pierwszej grupy zaraz po porodzie. Zwierzęta te są słabe i nie potrafią znaleźć swojego miejsca w grupie, co powoduje określone następstwa tj.: jedzą na końcu, przeważnie przebrany TMR, w którym brakuje pasz treściwych, czyli energii. A przecież niewypełnienie przewodu pokarmowego połączone z niedoborem energii jest jedną z przyczyn tego schorzenia. Podobna sytuacja jest w oborach ze stacjami żywieniowymi. Pierwiastki wchodzące do stacji paszowej są często wyganiane przez krowy wieloródki, które zjadają paszę treściwą zaplanowaną dla tych młodych zwierząt.
Kolejnym błędem adaptacyjnym jest wprowadzenie pierwiastek, które przebywały na pastwisku lub głębokiej ściółce do obory z posadzką betonową czy rusztową. Pamiętajmy, że zwierzęta potrzebują trochę czasu, by nauczyć się chodzenia po twardym betonie.
Następnym błędem jest zbyt krótki okres przygotowania zwierząt do laktacji. Bardzo ważną rolę w przygotowywaniu do porodu wieloródek odgrywa analiza poprzedniego okresu laktacji, jak i poprzedniego ...