StoryEditorWiadomości rolnicze

Szczepionka przeciw COVID-19? Może jej nie być

25.06.2020., 13:06h
Media właśnie obiegła wiadomość, że brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca dostarczy Europie bez zysku 400 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 – chorobie wywoływanej przez nowego koronawirusa. Firma zapewnia, że dostawy mają być uruchomione już z końcem 2020 roku. Czy rzeczywiście prace nad szczepionką można tak skondensować, by cieszyć się nią już za kilka miesięcy? O to i kilka innych kwestii związanych z koronawirusem zapytaliśmy dr. hab. n. med. Tomasza Dzieciątkowskiego, mikrobiologa i wirusologa pracującego w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Panie doktorze, mamy znów sporo potwierdzonych infekcji. Dziś 506 przypadków. To chyba znaczy, że ciągle jest się czego bać?

– Nie należy się bać, ale bezwzględnie należy zachować zdrowy rozsądek. A wydaje mi się, że Polacy trochę go tracą. Ludzie przestali, niestety – chyba na skutek sprzecznych komunikatów – przestrzegać wszystkich zdroworozsądkowych zasad. Na pewno należy nadal często myć ręce, nosić maseczki w miejscach publicznych i stosować zasady dystansu społecznego.

Wielu jednak się nie boi i twierdzi, że nowy wirus to odmiana grypy. Mają rację?

– Nie, ten wirus jest inny. Koronawirusy mają z wirusem grypy tylko dwie wspólne cechy. Ich materiał genetyczny zapisany jest w RNA, czyli kwasie rybonukleinowym, a nie DNA. Do wirusów z RNA należą też wirusy odry, różyczki czy zapalenia wątroby typu C. Druga wspólna cecha to to, że wywołują zakażenia oddechowe. Koronawirusy są dużo większe od grypowych, a wirusy grypy mają z kolei dużo większe możliwości zmienności genetycznej. Choć oczywiście koronawirus też mutuje.

Ale atakuje wszystkich równo…

– Niekoniecznie...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 02:03