Sygnatariusze, uczestnicy i ci, dla których pamięć o wydarzeniach sprzed niemal 40 lat jest ważna, spotkali się 16 lutego 2020 r. w Rzeszowie, by oddać hołd zaangażowanym w chłopski strajk i porozumienia rzeszowsko- -ustrzyckie. Kulminacją wydarzeń był przemarsz ulicami miasta pod budynek Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w 1981 r. mieścił się Dom Kolejarza – centrum strajku.
W drodze pod gmach uniwersytetu kolumna zatrzymała się przy pomniku Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim rynku. Delegacje złożyły przed pomnikiem kwiaty. Pierwszy wieniec złożyła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.
Do zebranych zwrócił się m.in. Kazimierz Chorzępa, prezes Zarządu Krajowego SL Ojcowizna RP. Stawiając postać Tadeusza Kościuszki za wzór, przypomniał, że wrócił on do Polski z USA, aby stanąć na czele insurekcji.
Przed dawnym budynkiem Domu Kolejarza głos zabrał Wieńczysław Nowacki, przewodniczący Rady Naczelnej SL Ojcowizna RP. Wspomniał m.in. postać abp. Ignacego Tokarczuka, bez którego wsparcia nie udałoby się zakończyć strajku sukcesem.
– Chcę wspomnieć Antoniego Kopaczewskiego, który wykazał się dużą determinacją i wbrew przewodniczącem...