StoryEditorPolska

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej – pamiętajmy o bohaterach!

12.07.2020., 18:07h
12 i 13 lipca przypada rocznica pacyfikacji Michniowa, jednej z kieleckich wsi, której mieszkańcy zostali brutalnie zamordowanie przez hitlerowców. Dla uczczenia tego wydarzenia i bohaterów z polskiej wsi, którzy walczyli z okupantem i pomagali mieszkańcom miast w czasie II wojny światowej 12 lipca obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Pamiętajmy o naszych bohaterach!

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej dla bohaterów z wsi

W niedzielę 12 lipca 2020 roku przypada Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej obchodzony już po raz trzeci. Jest to święto państwowe, które zostało ustanowione w październiku 2017 roku, aby oddać hołd  mieszkańcom polskich wsi i ich poświęcenie w okresie II wojny światowej.

W ustawie ustanawiającej Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej podkreśla się zaangażowanie mieszkańców wsi na różne sposoby walki z okupantem i pomagania innym obywatelom Polski oraz za poniesione ofiary, w tym:

  • za walkę w oddziałach partyzanckich, głównie w Batalionach Chłopskich, ale też i AK,
  • za żywienie mieszkańców miast,
  • za żywienie i udzielanie schronienia żołnierzy podziemnego państwa polskiego ,
  • ponoszenie najwyższej ofiary – mieszkańcy wsi byli rozstrzeliwani, a niektóre wsie wręcz masowo masakrowane,
  • za trudy związane z wyrzucaniem i wysiedlaniem z ich własnych domów i gospodarstw,
  • za ciężką pracę wykonywaną na przymusowych robotach, często na terenie III Rzeszy,
  • za to, że trafiali do hitlerowskich obozów koncentracyjnych i sowieckich łagrów.

 

Michniów – symbol największej ofiary polskiej wsi w czasie II wojny światowej

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej  był pierwszy raz obchodzony 12 lipca 2018 roku we wsi Michniów (woj., świętokrzyskie). Odbyło się to 75 rocznicę brutalnej pacyfikacji tej wsi przez hitlerowców. Doszło do niej w 1943 roku. W ciągu dwóch dni niemieckie wojska dokonały grabieży majątku, spaliły niemal doszczętnie całą wieś i wymordowali większość jej mieszkańców.  Łącznie w masakrze w Michniowie zginęło ponad 200 osób, w tym 54 kobiety i 48 dzieci. Oprawcy nie oszczędzili nawet Stefanka Dąbrowe, który miał zaledwie 9 dni, kiedy został zamordowany.

Michniów stał się symbolem męczeństwa polskie wsi. Ale warto pamiętać, że do masowych wysiedleń i pacyfikacji wsi dochodziło również na Zamojszczyźnie, Kieleczczyźnie i innych regionach. Z ostatnich danych historycznych wynika, że w czasie II wojny światowej Niemcy spacyfikowali ponad 800 polskich wsi.

Należy także pamiętać, że mieszkańcy polskiej wsi byli również ofiarami Rzezi Wołyńskiej.

 

Przez koronawirusa nie było w tym roku oficjalnych obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Pierwszego i drugiego roku Dzień Męczeństwa Wsi Polskiej był oficjalnie obchodzony w Michniowie przez przedstawicieli najważniejszych władz państwowych i przedstawicieli części partii politycznych. Inaczej było jednak 2020 roku, kiedy to ze względu na ryzyko epidemii koronawirusa nie zorganizowana żadnych oficjalnych obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Zamiast tego w przed Domem Pamięci stanie wystawa planszowa dr. Katarzyny Jedynak, kierownika Działu Edukacji Martyrologicznej w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie pt. "Pamiętam ten straszny dzień. Niemieckie represje na wsi polskiej w latach 1939- 1940".

Muzeum zapewnia także, że przy mogile pomordowanych w Michniowie każda osoba i delegacja będzie mogła oddać hołd poległym mieszkańcom Michniowa oraz wsi polskich.

 

Paweł Mikos

Fot. archiwum 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 07:17