Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jaka będzie pogoda na lato 2021? Prognoza długoterminowa Józefa Gorella

Józef Gorell
Kategoria: Wiadomości
Jaka będzie pogoda na lato 2021? Prognoza długoterminowa Józefa Gorella
Wiadomości Prognoza pogody
Data publikacji 01.07.2021r.

Prognozowana przeze mnie pogoda na wiosnę się sprawdziła. Zapowiadałem, że pierwsza połowa czerwca będzie sucha i upalna, co też nastąpiło. Na nadchodzące lato zapowiadam bardzo dynamiczną pogodę – będzie mnóstwo burz z gradem z nawałnicami i intensywnymi opadami deszczu.

Żniwa skąpane w deszczach i w burzach

Po przejściu frontu upalne dni szybko będą przechodzić w chłodne. W okresie żniw przewiduję znacznie więcej burz i opadów niż przed rokiem. Ze względu na opady w lipcu i w sierpniu będzie to korzystny okres do siewu poplonów. Sucho, gorąco, jak w pierwszej połowie czerwca, będzie dopiero w listopadzie.

r e k l a m a

Susza nie będzie zagrożeniem

W tym roku nie grozi nam susza. Okresami będziemy zmagać się z podtopieniami i powodziami. Opady deszczu (od umiarkowanych po intensywne) wystąpią w każdej dekadzie miesięcy letnich. Okresy z największymi opadami to trzecia dekada lipca, druga dekada sierpnia, koniec sierpnia, koniec pierwszej dekady września oraz trzecia dekada września. Największe opady wystąpią w rejonach południowych i południowo-wschodnich.

r e k l a m a

Obecny rok będzie zbliżony pod względem opadów do 2010. Jeszcze 2 lata temu różne organizacje meteorologiczne alarmowały, że wysychają lasy Amazonii w strefie równikowej. Obecnie jest odwrotnie. Gigantyczne deszcze doprowadziły do podtopień. W mojej ocenie, intensywne opady deszczu ze strefy równikowej przeniosą się do strefy klimatu umiarkowanego, czyli do Europy.

Początek lipca z opadami deszczu, wystąpią burze z gradem i silnym wiatrem, w porywach do 100 km/h. Lokalnie wystąpią  nawałnice. Po przejściu frontów jedno-, dwudniowe ochłodzenie. Pod koniec dekady więcej słonecznych dni. Ciepło, do 32°C.  Początek drugiej dekady słoneczny, ale z dużymi wahaniami temperatur. Noce chłodne, lokalnie spadki temperatur do 5°C. Wiatr  słaby, umiarkowany, zmienny. W końcu dekady powrócą burze z gradem i nawałnicami oraz silnym wiatrem. Opady deszczu mogą przejść w ciągłe i intensywne, szczególnie w rejonach południowo-wschodnich. Lokalnie może spaść 50 l deszczu, które będą powodować lokalne podtopienia. Trzecia dekada lipca nadal z intensywnymi opadami deszczu, lokalnie burze z gradem  i z silnym porywistym wiatrem. Niż znad Morza Śródziemnego przyniesie opady o charakterze ciągłym powodującym powodzie  i lokalne podtopienia. Pod koniec lipca więcej słonecznych dni.

 • Sierpień

  Ten produkt może Ciebie zainteresować

  Koszulka damska - Prawdziwa Kobieta Kocha Rolnika – Tygodnik Poradnik Rolniczy

  Koszulka damska - Prawdziwa Kobieta Kocha Rolnika – Tygodnik Poradnik Rolniczy

  Płacisz tylko

  40,00 zł

  Cena regularna 45,00 zł

  SPRAWDŹ

W pierwszych dniach sierpnia lokalnie wystąpią burze. Po kilku dniach napływ aktywnych frontów wyżowych przyniesie burze z gradem i nawałnicami oraz intensywne opady deszczu. Po burzach wystąpią mgły i zamglenia oraz będzie chłodno. W drugiej dekadzie sierpnia przeplatanka dni słonecznych z opadami deszczu i burze z gradem. Nawałnice oraz intensywne opady deszczu będą  powodować lokalne podtopienia. Wiatr silny, porywisty, zmienny. Duże wahania temperatur pomiędzy dniem i nocą. W trzeciej dekadzie sierpnia nadal burze z gradem, z silnym wiatrem oraz intensywnymi  opadami deszczu. Cała dekada znacznie cieplejsza od poprzedniej. Temperatura maksymalna do 34°C. Kilka słonecznych dni.

 • Wrzesień

Pierwsze dni września bardzo ciepłe, do 30°C. Nadal lokalnie burze z gradem i nawałnicami oraz intensywne opady deszczu,  szczególnie w rejonach południowo-wschodnich. Koniec dekady już znacznie chłodniejszy. Druga dekada chłodna z opadami deszczu, lokalnie sporadycznie wystąpią burze z gradem i z silnym, porywistym wiatrem. Pod koniec dekady więcej słonecznych dni, jednak będą one chłodne. Nocą pojawią się pierwsze przymrozki w trakcie rozpogodzeń. W trzeciej dekadzie nadal chłodno. W rejonach północno-wschodnich i wschodnich wystąpią przymrozki. Naprzemiennie wystąpią dni słoneczne z opadami deszczu, ale bez burz. Wiatr okresami porywisty i zmienny.

Józef Gorell
Fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a