Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Kolorowe krowy ozdobione przez największych malarzy

Kolorowe krowy ozdobione przez największych malarzy
Wiadomości Ciekawostki
Data publikacji 21.11.2020r.

Obrazy mistrzów pędzla jak  Paula Gauguina na krowie lub tuczniku? Tak, to możliwe. I to bez krzywdy dla krów i świń. Taką sztuką zajął się nauczyciel szkoły rolniczej w Bretanii razem ze swoim uczniami. Jak powstają takie żywe obrazy?

Krowy i świnie jak malowane – w szkole rolniczej to możliwe

Patent na przenoszenie obrazów wielkich mistrzów malarstwa na żywe zwierzęta znalazł Xavier Courchinoux, profesor tzw. edukacji kulturalnej w średniej szkole rolniczej Lycée La Touche w Ploërmel w Bretanii (400 kilometrów na zachód od Paryża). Profesor Xavier para się także fotografią i w ramach ćwiczeń z uczniami postanowił wykorzystać tzw. mapping. Polega on na wyświetlaniu obrazów z rzutnika na prawdziwym trójwymiarowym obiekcie.
Zazwyczaj przyozdabia się tak budynki. W Ploërmel, ze względu na specyfikę szkoły, postanowiono poeksperymentować z krowami i tucznikami.

r e k l a m a

Krowa Morizette ozdobiona przez Gauguina

Naszą uwagę przykuła krowa Morizette (rasy hf), licząca 3 lata. Prawdopodobnie wybór padł na nią ze względu na niemal białe umaszczenie. Stała się więc prawie idealnym ekranem. Morizette była m.in. nośnikiem obrazów francuskiego malarza Paula Gauguina (m.in. „Pola w Pouldu” na zdjęciu głównym).
Krowa Morizette ozdobiona przez Gauguina

Na tucznikach natomiast można było podziwiać obrazy Austriaka Gustava Klimta. Dzięki malowanym krowom szkoła stała się sławna w całej Francji, jak równiez poza granicami kraju.

r e k l a m a


Paweł Kuroczycki
Fot. facebook.com/TNLA2019LyceeLaTouche

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a