StoryEditorAnalizy rynkowe

Wegańskie podróbki w programie „Mleko w szkole”

10.09.2022., 13:09h
Krajowy rynek mleka wciąż pozostaje we wzrostowej fazie cyklu. Potwierdzeniem tej tezy jest widoczny wzrost sprzedaży produktów mleczarskich. Między innymi za sprawą rosnącego popytu mamy do czynienia z dalszym wzrostem cen, co znajduje odzwierciedlenie w ostatnim sprawozdaniu Głównego Urzędu Statystycznego. Średnia cena mleka surowego w skupie w lipcu 2022 roku wyniosła prawie 2,34 złotych netto za litr.

Polsce mleko wciąż tańsze od mleka w UE

Wedle oficjalnych danych, szacunkowe koszty produkcji mleka w całej Unii Europejskiej w 32 tygodniu bieżącego roku pozostały na niezmienionym poziomie. Podobnie jak poprzednio, wzrost kosztów żywienia (+2,2%) został zbalansowany przez spadek cen energii (-3,1%). Polskie dane nie różnią się w tym zakresie od europejskiej średniej. Odstępstwo od notowań unijnych ma miejsce w przeciętnej cenie mleka, bo w Polsce wciąż mleko jest tańsze niż w UE.

W lipcu różnica ta stanowiła jednak tylko 0,11 zł/litr. Faktem tym nie są pocieszone niemieckie przetwórnie, które z uwagi na zawarte umowy, zmuszone są do zakupu polskiego mleka za cenę nieznacznie niższą niż od niemieckich producentów. To akurat dobry znak, również o charakterze wizerunkowym, bo nasz surowiec ceni się tak samo, jak jego niemiecki odpowiednik. Zarówno polska, jak i unijna branża mleczarska ma jednak wspólne zmartwienia. Wszystkich nas trapi troska o bezpieczeństwo energetyczne oraz nieustająca walka o konsumenta. Z uwagi na wciąż postępującą inflację europejscy konsumenci zmuszeni do zaciskania pasa coraz rozważniej podejmują decyzje o zakupach. Na szczęście dl...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 20:55