Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Czas na przegląd narzędzi ogrodniczych

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Dom i Ogród
Czas na przegląd narzędzi ogrodniczych
Dom i Ogród ogród
Data publikacji 20.02.2022r.

Do pielęgnacji ogrodu konieczne są sprawne i wytrzymałe narzędzia. Druga połowa lutego to dobry czas, aby przygotować narzędzia ogrodnicze do nadchodzącego sezonu wiosennego. Poniżej podpowiadamy, jak sprawnie i bezpiecznie przygotować narzędzia do pracy w ogrodzie na wiosnę?

Jeśli przed zimą nie zadbaliśmy odpowiednio o narzędzia ogrodowe ten okres to dobra pora na wyczyszczenie, uporządkowanie i konserwacje narzędzi używanych w ogrodzie, aby przygotować je na nowy sezon.

r e k l a m a

Regularność jest w tym wypadku podstawową czynnością, dzięki której miłośnicy ogrodnictwa cieszyć się ich wzorowym stanem przed długi czas. Nie bez znaczenia jest fakt, że zaowocuje to lepszą kondycją roślin i większym komfortem pracy.

Jak się zabrać do przeglądu narzędzi ogrodowych? 

r e k l a m a

Na początku należy zastanowić się, jakich prac konserwacyjnych wymagają nasze narzędzia, ponieważ może się okazać, że w tym sezonie potrzebne będzie uzupełnienia niektórych sprzętów.

Przygotowanie narzędzi ogrodowych do sezonu:

 • Po pierwsze: mycie
  Wszystkie narzędzia należy dokładnie wyczyścić z zalegającej ziemi i zanieczyszczeń, np. za pomocą twardej, drucianej szczotki. Następnie zanurzamy je we wrzącej wodzie albo przecieramy mokrą szmatką.
 • Po drugie: suszenie i walka z rdzą
  Umyte narzędzia należy pozostawić do wysuszenia: po prostu wystawić je na słońce lub pozostawić w suchym pomieszczeniu z dostępem do świeżego powietrza.
  Do pozbycia się rdzy niezbędny będzie papier ścierny, którym przecieramy części objęte korozją, a następnie warto posmarować metalowe miejsca specjalnym preparatem.
  Tak wypolerowane i zakonserwowane narzędzia będą bardziej odporne na zardzewienia w przyszłości i posłużą nam przez długie lata.
 • Krok trzeci: ostrzenie
  Narzędzia do cięcia oraz noże kosiarek mogą wymagać naostrzenia przed nadchodzącym sezonem. 
  Sekatory, nożyce, siekiery naostrzyć można samodzielnie za pomocą pilnika lub ostrzałki. Z kolei np. ostrza kosiarki najlepiej naostrzyć u specjalisty lub w autoryzowanym serwisie.
  Takie działania pozwolą zniwelować ryzyko zniszczenia maszyny lub naszej kontuzji.

Jak kupić dobre narzędzia ogrodnicze?

Poświęcając trochę czasu można utrzymać posiadane już narzędzia i maszyny ogrodnicze w doskonałym stanie na lata. Jednak, jeśli chcemy uzupełnić naszą kolekcję o coś nowego albo jesteśmy wymienić jakieś narzędzie, przed zakupem rozważmy wybór marki. Nie bez znaczenia mogą okazać wieloletnia obecność na rynkach czy pozytywne opinie użytkowników, a na stronie internetowej danego producenta znajdziemy zazwyczaj wiele informacji dotyczących specyfikacji oferowanych przez niego narzędzi. Łatwa możliwość serwisowania sprzętu to wartość dodana do całej transakcji.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Płacisz tylko

156,00 zł SPRAWDŹ

Jakie są podstawowe narzędzia w ogrodzie?

To jakich narzędzi będziemy potrzebować w ogrodzie, jest zależne od wielu czynników. O ile nie posiadamy ogromnej łąki, która wymaga zastosowania potężnych maszyn rolniczych, większość narzędzi należy do grupy podstawowego wyposażenia każdego ogrodnika:

 • Grabie - przydają się zawsze, bez względu na to, jak duży jest nasz ogród. Są potrzebne podczas wiosennych porządków, jak również zbierania jesiennych liści.
 • Łopaty - nieważne czy wąskie, czy szerokie, także należą do podstawowych narzędzi ogrodniczych. Za ich pomocą wykopiemy dołek pod sadzonki roślin albo naniesiemy nową warstwę gruntu.
 • Motyka - służy do spulchniania gleby, a więc poprawia jej strukturę, przepuszczalność oraz napowietrzenie. Przyda się podczas pielenia i usuwania chwastów z silnym systemem korzeniowym.
 • Widły - narzędzie niezastąpione w każdym ogrodzie, za pomocą, których przeniesiemy i nałożymy np. kopce skoszonej trawy na taczkę.
 • Taczka - pozwala przemieszczać ciężkie przedmioty stałe i sypkie, np. ziemi, liści, drewna czy roślin.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Widziałeś już nasze video "Jeśli Rosja wchłonie Ukrainę, będzie szantażować Europę głodem – wywiad z byłą wiceminister rolnictwa Ukrainy"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a