Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy rolnik może zostać ukarany za hałas w nocy podczas żniw?

Czy rolnik może zostać ukarany za hałas w nocy podczas żniw?
Pieniądze i Prawo Żniwa w nocy
Data publikacji 14.07.2022r.

Jeść chleb chce każdy, ale nie każdy pozwala rolnikom w czasie żniw pracować do późnych godzin wieczornych. W czasach, kiedy czas ma znacznie, rolnicy nękani są przez policję, bo komuś przeszkadza młócenie po godzinie 22.

Prace żniwne w nocy – czy to możliwe i legalne?

Kombajn zjeżdżający z pola po godzinie 22 to nie jest wcale rzadki widok. Na terenach wiejskich to w zasadzie normalność w czasie żniw. I tę normalność rozumieją miejscowi, rolnicy z dziada pradziada, którzy rozumieją trud pracy na roli. Tego nie rozumieją napływowi miastowi, którzy na wieś wyprowadzili się z dala od miejskiego zgiełku z nadzieją na ciszę i spokój. Odpoczynek od gwaru miejskich ulic zakłócają im jednak nie tylko zapachy wsi, ale również pianie kogutów, czy wreszcie praca maszyn rolniczych do późnych godzin wieczornych.

To oni głównie napuszczają policję na biednych rolników, którzy albo godzą się przyjmować mandaty, albo idą do sądu. A tam to już różnie bywa.

Przypadek rolnika z lubuskiego jednak pokazuje, że warto odmawiać przyjęcia mandatu i walczyć o sprawiedliwość w sądzie. Sąd z Lublinie w minionym miesiącu wydał wyrok, który może być przełomowy - uznał on bowiem, że praca rolnicza nie jest czynem społecznie szkodliwym, a tym samym nie jest zakłócaniem porządku publicznego lub wybrykiem. Sąd uznał, że „jest efektem koniecznej działalności gospodarczej, notabene potrzebnej ogółowi społeczeństwa.”.

Inny przypadek rolnika, tym razem spod Wrocławia, również pokazał, że warto dochodzić swoich praw w sądzie. W prawdzie w I instancji sądu uznał rolnika winnego zakłócania ciszy nocnej, ale po odwołaniu w II instancji sąd uniewinnił obwinionego.

r e k l a m a

Polski Ład ma tę kwestię regulować

Zatem w świetle prawa praca rolnika w czasie ciszy nocnej może stanowić wykroczenie z art. 51 kw, za co policja może nałożyć mandat, grzywnę lub dać zwykłe upomnienie, bądź też skierować sprawę do sądu.

Niemniej rządzący w zapisach Polskiego Ładu przewidzieli furtkę, która ma bronić rolników przed napuszczaniem na nich policję. Przewidziano, że w okresie od 1 lipca do 30 września obowiązywać będzie wyjątek od stosowania art. 51 kw. Art. 51 nie stosuje się jeśli hałas powodowany jest przez maszyny rolnicze podczas prac prowadzonych przez rolników na terenie ich gospodarstwa.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a